چکیده پروژه : پروژه برنامه ریزی دروس با الگوریتم ژنتیک (کد پروژه 1015)

الگوريتم هاي ژنتيك با ايده گرفتن از طبيعت و روند تكاملي رشد كردندو يكي از مهم ترين كاربرد هاي آن در مسائل برنامه ريزي كلاسي در دانشگاه هاست كه معمولا با دشواري ها و پيچيدگي هاي زيادي توام است. این مسئله از جمله مسائل بهینه سازی با فضای جستجوی بسیار بزرگ است که به دلیل تاثیر عوامل متعدد, تحقیقات گسترده ای را به سوی خود معطوف کرده است. الگوريتم هاي ژنتيك اين امكان را به ما مي دهد كه داراي حركتي سريع در فضاي مسئله به سوي هدف باشيم. به گونه اي كه مي توانيم تصور كنيم كه در فضاي حالات مسئله به سوي جواب مشغول پرواز هستيم .تابحال ايده هاي زيادي در اين زمينه ارائه شده است. در اينجا با استفاده از مطالعه مقالات و منابع معتبر سال هاي اخير و ايجاد تغييراتي مفيد سعي داريم تا راه حلي ارائه دهيم كه در نهايت به حالت بهينه اي دست يابيم. بررسي هاي ما نشان مي دهد كه جهت يافتن بهترين راه حل صرفا بايد تمام محدوديت هاي سخت را درتمام حالات رعايت كرده و براي ساير محدوديت ها از روش تصادفي و رعايت يكسري مسائل درالگوريتم ژنتيك بهره برد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه برنامه ریزی دروس با الگوریتم ژنتیک (کد پروژه 1015)

مسائل زمانبندي دروس (دبيرستان يا دانشگاه) موردعلاقه بسياري از محققان در بيش از چهار دهه است و همين باعث ايجاد اشكال مختلفي از زمانبندي شده است[10]. معمولا اين مسائل توسط نيروهاي انساني در دانشگاه ها يا موسسات حل مي شده است كه نيازمند يكي دو هفته يا بيش از آن وقت بودو نتيجه اش اغلب رضايت بخش نبود. اگر چه مشكلات متفاوتي وجود دارد، راه حل هاي بسياري نيز هست كه ساعت هاي كاري را ذخيره مي كند كه معمولا راه كار الگوريتم هاي بهينه مورد استفاده هستند[33]. اين روش ها شامل الگوريتم ژنتيك Tabu Search , ، Simulated Annealing و Constraint Logic Programming و الگوریتم ممتیک هستند. براي بدست آوردن جدول زماني دانشگاه با كيفيت خوب، رضايت مندي محدوديت ها و بهنيگي اهداف Timetable در همان زمان معرفي مي شوند. مشكلات Timetabling دانشگاه ها جزء مسائل NP-Hard هستند به اين معني-كه هيچ الگوريتم قطعي زماني شناخته شده نيست. يك الگوريتم ژنتيك الگوريتم قدرتمندی است كه راه حل هاي بهينه را پيدا مي كند. بنابراين بكار برده مي شوند تا اين گونه مسائل راحل كنند. [36]در این بخش به معرفی مسئله و بررسی کاربردهای مسئله می پردازیم. در بخش بعدی به بررسی کارهای مشابه و مزایا و معایب هرکدام پرداخته و در بخش 3 نحوه پیاده سازی الگوریتم پیشنهادی برای زمانبندی دروس را شرح می دهیم. در بخش 4 یک ارزیابی از کل کار داشته و در فصل پنجم نتیجه گیری کرده و راه کارهای آینده را ارائه می دهیم.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه برنامه ریزی دروس با الگوریتم ژنتیک (کد پروژه 1015)

4.0 از 5 ( 48 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
حجم فایل اصلی :
0.85 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
غلامرضا نمدانيان مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
48 total
5 17 
4 17 
3 14 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23