چکیده پروژه : بررسی کاربرد میدان های الکتریکی پالسی در مهندسی شیمی (کد پروژه 118)

درتمامی اعصار، حفاظت طولانی مدت از مواد غذایی به عنوان چالشی پیش روی بشر بوده است. دسته ای از مهمترین تکنولوزی های حفاظتی نوپدید در صنعت غذا عبارتند از: فرایند فشار قوی، فرایند میدان الکتریکی پالسی(PEF)، فراصوت قوی، میدان مغناطیسی نوسانی، پرتودهی(اشعه X، اشعه الکترونیکی، اشعهY)، تخلیه الکتریکی قوس فشار قوی ، فرایند پلاسما، حرارت دهی با فراکنس بالاوماکروویو، حرارت دهی القائی واهمی . میدان الکتریکی پالسی روشی است که در آن ماده غذایی ، به مدت کمتر از ثانیه میان دوالکترود و در معرض یک میدان با ولتاژ قوی قرار می گیرد. این فرایند موجب کاهش سطوح میکروارگامیسم ها شده در حالیکه تغییرات حسی نامطلوب در غذا را به حداقل می رساند.دو مکانیسم برای توضیح غیر فعال سازی میکروارگانیسم ها با این روش ، پیشنهاد شده است : شکست الکتریکی و electroporation . فاکتورهای بحرانی در غیر فعال سازی میکروارگانیسم ها با این روش عبارتند از فاکتورهای فرایند ( شدت میدان الکتریکی ،پهنای پالس به کاررفته، تعداد پالس،شکل موج و دما )فاکتورهایث محصول (قابلیت هدایت الکتریکی و قدرت یونی ماده غذایی ، pH و وجود ذرات در مایع ) و فاکتورهای میکروبی (نوع میکروارگانیسم ،فاز زندگی و غلظت اولیه آنها ) . از دیگر کاربرد های PEF نیز می توان به نفوذ پذیرسازی غیرقابل برگشت بافت ها و غشاءهای سلول گیاهی به منظور بهبود فرایندهای استخراج اشاره نمود .

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : بررسی کاربرد میدان های الکتریکی پالسی در مهندسی شیمی (کد پروژه 118)

ميدانهاي الكتريكي با پالس هاي قوي فرایندی است که با اعمال پالس هاي با ولتاژ بالا توسط دو الكترود در مواد غذايي صورت مي گيرد . اين فرآيند در حرارت معمولي در مدت زمان كمتر از 1 ثانيه اعمال مي شود و سبب به حداقل رساندن ميزان از دست رفتن انرژي و ارزشهاي تغذيه اي بر اثر حرارت دادن موادغذايي مي شود . فناوري PEF به دليل جلوگيري از تغييرات نامطلوب و ويژگيهاي فيزيكي و شيميايي موادغذايي بهتر از فرآيند موادغذايي با استفاده از حرارت است. اساس اين روش اعمال انرژي الكتريكي با استفاده از ميدان الكتريكي و ايجاد روزنه در غشاي سلول مي باشد كه به آن حفره زايي. الكتريكي الكتروپوراسيون (Electroporation)مي گويند. هرچند سازوكار اين فرآيند هنوز به درستي شناخته نشده ولي بهترين مدل پذيرفته شده نظريه پاره شدن دي الكتريك است كه توسط زيمرمن و همكاران ارائه شده است. اين نظريه پيشنهاد مي كند كه ميدان الكتريكي خارجي يك پتانسيل انتقال غشايي اضافي كه بزرگتر از پتانسيل طبيعي سلول است ايجاد مي كند و هنگامي كه پتانسيل كلي غشا به حد بحراني حدود 1 ولت رسيد پاره شدن اتفاق مي افتد كه مي تواند به صورت برگشت پذير يا قابل ترميم و برگشت ناپذير يا غير قابل ترميم باشد .پارگي برگشت پذير در تحريك سلولي ، انتقال ژن و افزايش فعاليتهاي متابوليكي سلول كاربرد دارد و پارگي برگشت ناپذيرمي تواند در سه مقوله مهم فرآوري مواد غذايي مورد استفاده قرار گيرد
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: بررسی کاربرد میدان های الکتریکی پالسی در مهندسی شیمی (کد پروژه 118)

4.8 از 5 ( 52 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
تعداد صفحات فایل pdf :
124 دارای فایل ورد
حجم فایل اصلی :
27.30 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
رامش فاضل زاده مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.0
52 total
5 18 
4 15 
3 19 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23