چکیده پروژه : پروژه داده‌کاوی به‌ منظور پیش‌بینی برخی مقادیر کمی آزمایش بیماران تیروئیدی (کد پروژه 1314)

امروزه در دانش پزشکی شاهد جمع‌آوری داده‌های فراوان در مورد بیماری‌های مختلف هستیم. حجم زیاد این داده‌ها و سردرگمی حاصل از آن مشکلی است که مانع از رسیدن به نتیجه قابل‌توجه می‌شود؛ یکی از راه‌های غلبه بر این مشکل استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی است.داده‌کاوی با بررسی و تحلیل داده‌های بیماران می‌تواند به شناسایی و تعیین الگوها و ارائه آن‌ها در عرصه پزشکی بپردازد که این امر سبب کاهش هزینه‌های بیماران، تسریع تشخیص بیماری و غیره می‌شود؛ استفاده از داده‌کاوی در پزشکی از زمینه‌های پرکاربرد داده‌کاوی می‌باشد که در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی پیرامون آن انجام‌شده است. در حوزه پزشکی، جمع‌آوری داده‌ها با حجم انبوه، بسیار مهم است. برای اینکه بتوان از بین این حجم داده‌ها، الگوها و نتایج موردنظر را به دست آورد، باید از تکنیک‌های داده‌کاوی استفاده کرد.این پایان‌نامه به معرفی داده‌کاوی و کاربرد آن در صنعت پزشکی با استفاده از الگوریتم‌های داده‌کاوی به همراه نرم‌افزارهای مرتبط پرداخته است.همچنین هدف از انجام این پایان‌نامه کاهش هزینه‌های بیماران تیروئیدی از طریق پیش‌بینی برخی مقادیر آزمایش بیمار می‌باشد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه داده‌کاوی به‌ منظور پیش‌بینی برخی مقادیر کمی آزمایش بیماران تیروئیدی (کد پروژه 1314)

از زمانی که رایانه پا به عرصه تحلیل و ذخیره‌سازی داده ها گذاشت و در این عرصه‌ها استفاده شد، حجم اطلاعات ذخیره‌شده در آن پس از حدود بیست سال دو برابر شد و همچنین باگذشت هر چه بیشتر زمان و پیشرفت فناوری اطلاعات، حجم داده ها در هر پایگاه داده رو به رشد روزافزونی می‌رفت بطوریکه هر دو سال یک‌بار دو برابر شد و این رشد امروزه بیشتر و بیشتر می شود. [1]«کشف دانش و داده کاوی» یک حوزه جدیدی است که از تلفیق حوزه های مختلفی چون پایگاه داده، آمار، یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی و سایر زمینه های مرتبط به وجود آمده و آن ها را باهم تلفیق کرده تا اطلاعات و دانش نهفته در حجم بزرگی از داده ها را استخراج کند. [2]امروزه به دلیل رقابت در عرصه‌های علمی، سیاسی نظامی و غیره، اهمیت عامل سرعت یا زمان دسترسی به اطلاعات باارزش نهفته در داده ها دوچندان شده است؛ بنابراین نیاز به طراحی دستگاه هایی که بدون یا با حداقل مداخله انسان بتواند چنین کاری را بکند ازیک‌طرف و نیز روی آوردن به روش های تحلیل مناسب داده های زیاد از سوی دیگر به‌خوبی احساس می شود. در حال حاضر داده کاوی مهم‌ترین فناوری جهت انجام این کار می باشد و به همین خاطر است که اهمیت آن رو به فزونی است. [3]در اواسط نیمه دوم قرن بیستم گروهی از پژوهشگران آمریکایی دست به اقدام جالبی زدند. آن ها کلیه اطلاعاتی را که انسان تا قرن دوم میلادی از خورشید، گردش زمین، ماه، شب و روز و غیره داشتند را به‌صورت سمبلیک و عددی و قابل‌پردازش تبدیل کردند و بعد از استفاده از روش های داده کاوی پس از حدود یک ماه خروجی به‌صورت مجموعه ای از روابط آماده شد که پس از تفسیر، قوانین حیرت‌انگیزی به شکل ذیل به دست آمد:شیءی که زمین نامیده شده گرد است.شیءی که ماه نامیده شده به دور زمین می گردد.شیءی که زمین نامیده شده به دور شیءی که خورشید نامیده شده می گردد.شیءی که زمین نامیده شده به دور خودش می گردد....پژوهشگران با این اقدام به نتیجه ی مهمی دست یافتند و آن این بود که با استفاده از داده کاوی می توان به دانشی دست‌یافت که خود انسان قرن ها بعد این دانش را کسب خواهد کرد.در حقیقت آزمایش هایی از این قبیل در زمینه های متعددی نظیر پزشکی، بورس، تشخیص کلاه‌برداری‌های بانکی و بیمه ای و غیره وجود دارد. خروجی همه ی این آزمایش ها این را نشان می دهد که انسان بنا به دلایلی چون سرعت پردازشی، چگونگی تحلیل، جهل داده ای و... نمی تواند قوانین موجود و پنهان در داده های حجیم را شناسایی کند.درواقع علم داده کاوی انسان را قادر می سازد که حجم عظیمی از داده ها را مورد پردازش قرار دهد و قوانین باارزش نهفته در اعماق آن ها را همچون طلا از یک معدن طلا به‌صورت دانشی باارزش به دست آورد و جهت استفاده عرضه نماید
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه داده‌کاوی به‌ منظور پیش‌بینی برخی مقادیر کمی آزمایش بیماران تیروئیدی (کد پروژه 1314)

4.1 از 5 ( 0 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
3.33 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
محمدزمان اعتضاد مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
0.0
0 total
5 0 
4 0 
3 0 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23