چکیده پروژه : پروژه ساخت کاغذ زيست فعال با استفاده از آنزيم استیل کولین استراز جهت تشخیص سم آفلاتوکسین موجود درگیاهان خوراکي (کد پروژه 1330)

دربسیاری از کشورها مردم هرروز بیشتر نگران باقي مانده آفت کش‌ها وسموم مي‌شوند که عموماً درداخل يا بر روی محصولات غذايي و يا گیاهان وجود دارند. افزايش نگراني برای آلودگي غذايي، به دلیل استفاده از آفت کش‌ها درکشاورزی، به تلاش زيادی برای تشخیص آلاينده‌ها با روشهای مطمئن، اقتصادی وسريع نیاز دارد. برخي ازآلاينده‌ها همچون آفت کش‌ها برای سلامت انسان بسیار خطرناك هستند. بنابراين درکاغذ زيست فعال ازآنزيم استیل کولین استراز استفاده شده است که در برابر مايکوتکسین‌ها از جمله آفلاتوکسین B1 از فعالیت اساسي اين آنزيم بازداری مي‌شود. درکاغذ زيست فعال از ترکیبات گلوتارآلدهیدوآنزيم واتصال دهنده بنزی بکار برده شده است. که در اثر برخورد با بازدارنده ويژه آفلاتوکسین باعث مي‌شود که مولکول‌های استیک اسید وکولین موجود درآنزيم شکسته شود وباعث تغییر رنگ در کاغذ زيست فعال به رنگ زرد شودوبا استفاده ازتست طیف رنگ مي‌توان درصد رنگ زرد موجود در اين کاغذ پي برد. با توجه به نتايج بدست آمده در اين پژوهش طبق گزارشات در تست‌های گرفته شده طیف رنگ، آنالیز image وجود تغییر رنگ دراين کاغذ زيست فعال اثبات شود و در نتیجه اين کاغذ زيست فعال برای غربال‌گری سريع مقدار کم آفلاتوکسین وآفت کش‌های مختلف در مزرعه کشاورزی و موادغذايي مناسب است.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه ساخت کاغذ زيست فعال با استفاده از آنزيم استیل کولین استراز جهت تشخیص سم آفلاتوکسین موجود درگیاهان خوراکي (کد پروژه 1330)

اولين بار در انگليس پس از مرگ صدهزار بوقلمون در اثر آلودگي جيره غذايي جدا گرديد. چهار آفلاتوکسين مهم، B1 و B2 و G1 و G2 ميباشند که بر اساس فلورسانس آنها در برابر نور اشعه ماوراءبنفش (آبي يا سبز) و حرکت آنها در کروماتوگرافي لايه نازک قابل تفکيک هستند. آفلاتوکسينB1، مهمترين ماده سرطانزا طبيعي و بيشترين سم توليدي توسط سويههاي مولد سم مي‌باشد. مسموميت حاد با آفلاتوکسين سبب مرگ و مسموميت مزمن سبب سرطان و نقص سيستم ايمني مي‌شود. در پرندگان، ماهي‌ها، جوندگان و پريماتها به جز انسان، کبد اولين ارگان آسيب پذير است. سيتوکروم P450 آفلاتوکسين را به يک اپوکسيد قابل اتصال به DNA و پروتئينها تبديل مي‌کند. يکي از خواص سموم قارچي، خاصيت تجمعي آنها مي‌باشد، در نتيجه فردي که در طولاني مدت ميزان کمي از سم را دريافت مي‌کند، پس از مدتي به عوارض تجمعي آن دچار مي‌شود. ميزان سمي که فرد بايد دريافت کند تا جان خود را از دست بدهد، دقيقا مشخص نيست. براي مثال در سال 1974 در يک مورد شيوع مسموميت در هند، افرادي که حتي 2 ميليگرم سم دريافت کرده بودند، مردند، در حاليکه در موردي ديگر زني که براي خودکشي 40 ميليگرم سم خالص خورده بود جان سالم به در برد و طبق گزارشات تا 14 سال بعد نيز زنده بود. دليل اين امر فاکتورهاي ديگري مي‌باشد که در بروز مسموميت دخيل هستند. در بحث سرطانزايي نيز بيشترين خطر آفلاتوکسين، متوجه سلولهاي کبدي است. چين، فيليپين، تايلند و کشورهاي آفريقايي بيشترين آمار سرطان کبد ناشي از مصرف غذاي آلوده به آفلاتوکسين را دارند. در ايران استفاده از علوفه کپک زده و نان خشک جهت تغذيه دام در دامداريهاي سنتي به شدت رواج دارد و سم آفلاتوکسين توليد شده از طريق شير گاوي که از اين جيره تغذيه کرده به انسان منتقل مي‌شود و سلامت او را تهديد مي‌کند. اخيرا وزارت بهداشت اندازه گيري ميزان اين سم را در شيرهاي توليد داخل آغاز نموده است. سموم قارچي ميتوانند به عنوان سلاحهاي شيميايي به کار برده شوند. طبق شواهد موجود، دانشمندان عراقي از سم آفلاتوکسين به عنوان يک سلاح بيولوژيک طي دهه 1980 استفاده کردند
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه ساخت کاغذ زيست فعال با استفاده از آنزيم استیل کولین استراز جهت تشخیص سم آفلاتوکسین موجود درگیاهان خوراکي (کد پروژه 1330)

4.3 از 5 ( 0 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
4.77 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
superAdmin مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
0.0
0 total
5 0 
4 0 
3 0 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23