پروژه بررسی افزودنی های غیر مجاز در شیر خام (کد پروژه 1335)

تاریخ ثبت :
17 آذر 1397
ثبت کننده :
4.1
امتیاز
50,000 تومان

چکیده پروژه : پروژه بررسی افزودنی های غیر مجاز در شیر خام (کد پروژه 1335)

بر مبنای تعریف مصوب شیر خام که توسط فدراسیون بین المللی شیر تهیه شده است، شیر خام تحویلی به کارخانجات باید شیر تازه گاو، خالص و تمیز و با بو و طعم طبیعی و عاری از آغوز بوده، بدون آنکه چیزی از آن گرفته و یا افزوده شده باشد. هرگونه دخل و تصرفی در شیر (شامل افزودن آب، گرفتن چربی، افزودن آب نمک، آب پنیر، شیر خشک، اوره و ...) یا افزودن مواد خنثی کننده (سودسوزآور، کربناتها، بی کربناتها و غیره ) و یا مواد بازدارنده رشد میکروبی (از قبیل آب اکسیژنه، فرمالین، بوراتها، سورباتها و آنتی بیوتیک و غیره) بعنوان تقلب محسوب می شود. بررسی شیر خام از نظر خلوص باید قبل از تحویل شیر بوسیله کارخانه انجام پذیرد. صنایع شیر و فرآورده های آن بدون شک نقش بزرگ و انکار ناپذیری در تغذیه و بهداشت انسان در تمام مراحل زندگی دارد و از نظر اقتصادی و اجتماعی یکی از عظیم ترین بخش های صنایع غذایی را در همه ممالک جهان و کشور ما دارد. بهبود کیفیت شیر و حفظ سلامتی و ایمنی و رضایت مصرف کنندگان شیر و فرآورده های آن هدف اصلی برنامه های کنترلی است. جهت اجرای دقیق سیستم های تضمین شیر و فرآورده های آن شناخت ویژگی‌های کیفی شیر و عوامل موثر بر آن ضرورت دارد. کنترل کیفیت شیر از نقطه نظر حفظ سلامت مصرف کنندگان و بهداشت عمومی حائز اهمیت است به همین دلیل متصدیان آزمایشگاهها و دست اندر کاران باید نهایت دقت و جدیت را مبذول دارند. بنابراین در این مطالعه وضعیت تقلبات (شامل آب افزوده شده، مواد خنثی کننده ترشی شیر، جوش شیرین ، سود) را در شیر خام مورد بررسی قرار دادیم و نتایج چنین شد که آزمون های آب افزوده شده و سود و جوش شیرین مثبت بود.42% نمونه ها دارای آب غیر مجاز و 28% حاوی مواد خنثی کننده شیر بود که 15% مربوط به سود و 10% جوش شیرین و 3% سایر خنثی کننده ها بود. همچنین طی آنالیز های آماری تاثیر فصل نیز بر فراوانی وجود تقلبات در نمونه های شیر خام نیز بررسی گردید که ارتباط معنا داری مشاهده گردید.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه بررسی افزودنی های غیر مجاز در شیر خام (کد پروژه 1335)

با افزایش روز افزون جمعیت تهیه غذای کافی یکی از مسائل پیچیده و مهم ممالک مختلف دنیا بویژه کشورهای جهان سوم به شمار میرود علاوه بر مشکلات کمبود مواد غذایی معضلاتی چون تقلبات در مواد غذایی , فساد مواد غذایی , عدم رعایت اصول بهداشتی در تهیه , تبدیل و نگهداری و توزیع و مصرف این مواد موجب بروز مشکلاتی شده است..شیر تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می تواند نیاز بدن را بهطور کامل و متعادل تامین کند. ترکیبات عمده شیر را آب، چربی، پروتئین، لاکتوز (قند شیر)، ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل می دهند. به علت هضم آسان، این ماده همواره در رژیم تغذیه اي بیماران قرار داشته ومصرف آن دربرنامه غذایی روزانه بیشتر افراد جامعه توصیه می شود.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه بررسی افزودنی های غیر مجاز در شیر خام (کد پروژه 1335)

4.1 از 5 ( 0 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
0.21 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
superAdmin مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
0.0
0 total
5 0 
4 0 
3 0 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23