چکیده پروژه : روش های پایدار سازی نانوسیالات اکسید آهن و بررسی هدایت حرارتی (کد پروژه 259)

نانو ذراتی چون اکسید روی، اکسید منیزیم، اکسید آلومنیوم، اکسید تیتانیوم، اکسید مس، اکسید آهن و غیره را به عنوان افزودنی¬هایی به سیالات برای افزایش انتقال حرارت بررسی کرده¬اند. از بین همه آن¬ها، Fe3O4 می¬تواند به طور قابل توجهی انتقال حرارت را بهبود بخشد. اکسید آهن در اشکال مختلف در طبیعت وجود داشته که رایج ترین آنها Fe3O4اکسید آهن ، -γFe2O3 مغناطیسی، αFe2O3- هماتیت است. سیال آهن که یک سوسپانسیون کلویئدی که شامل نانو ذرات آهن و سیال حامل است. به علاوه مزایای مختلفی چون هزینه کم، در دسترس بودن، خواص مغناطیسی و دوستدار محیط زیست است. نانو ذرات Fe_3 O_4، این نانو ذره را به کاندیدی امید بخش برای کاربردهای آینده نانو ذرات در صنعت تبدیل کرده است. ولی باز چالش اصلی استفاده از این نانو ذرات، مسئله پایدار سازی این مواد است که شرط لازم برای بهینه شدن خواص آن است، اجتماع ذرات و کلوخه شدن آن باعث افزایش احتمال ته نشینی می شود و ویژگی های نانو سیال از جمله هدایت حراراتی را کاهش می دهد و از طرفی نمی¬توانند به تنهایی در سیال پایدار باقی بمانند و به همین دلیل یک ماده فعال سطحی به عنوان افزودنی و هم چنین با کنترل pH به نانو سیال حاوی اکسید آهن Fe3O4 یا با استفاده از ابزار های می توان به پایداری رساند. ما در این پایان نامه روش های پایداری Fe3O4 به طور خلاصه داریم که نتایج زیر رسیدم : 1- نانو سیال های مغناطیسی از طریق پراکنده شدن نانو ذرات Fe3O4 در آب به عنوان سیال پایه در حضور تترا آمونیوم هیدرکسید به عنوان عامل پخش کننده تهیه می شود. هدایت حرارتی نانو سیال با افزایش دما و کسر حجمی افزایش می یابد. 2- یک هیبرید Fe3O4/گرافن در یک نانو سیال پایه آب استفاده شود. پایداری نانو سیال در محدوده وسیعی ازpH بررسی شد. افزایش انتقال حرارت جابه¬جایی نانو سیال در حال جریان از یک لوله افقی مستقیم در مقایسه با سیال پایه، 5/14 درصد افزایش در ضریب انتقال حرارت جابه¬جایی نانو سیال مشاهده شد. 3-مشخصه های انتقال حرارت تحت نیروی مغناطیسی به شدت بهبود می یابد. حاکی از این که نانوجریان دوگانه مغناطیسی می تواند راهکار مناسبی برای سیسیتم های مهندسی دمایی مغناطیسی باشد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : روش های پایدار سازی نانوسیالات اکسید آهن و بررسی هدایت حرارتی (کد پروژه 259)

استفاده از سیالات به منظور انتقال حرارت از سال ها پیش مورد توجه است. هم چنین از سال ها پیش مشخص شده بود که با اضافه نمودن ذرات جامد به صورت معلق به سیال پایه ، انتقال حرارت افزایش خواهد یافت چرا که ضریب هدایت حرارتی این ذرات ، صدها مرتبه بیشتر از سیالات پایه می باشد. در نتیجه انتظار میرود با استفاده از این ذرات در سیال پایه انتقال حرارت سیال افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد به خوبی مشخص است که فلزات در شکل جامد خود دارای هدایت حرارتی بسیار بالایی نسبت به سیالات دارند. به عنوان مثال هدایت حرارتی مس در دمای محیط حدود700 برابر آب و در 3000 برابر روغن موتور است. از طرفی هدایت حرارتی مواد فلزی نیز بسیار بیشتر از هدایت حرارتی مواد غیرفلزی است. به همین دلیل انتظار میرود که سیالات حاوی ذرات جامد معلق فلزی یا اکسید فلزی دارای هدایت حرارتی بیشتری نسبت به سیالات خالص باشند. به همین دلیل انتظار میرود که سیالات حاوی ذرات جامد معلق فلزی یا اکسید فلزی دارای هدایت حرارتی بیشتری نسبت به سیالات خالص باشند. در سال 1993 فکر استفاده از نانو ذرات فلزی در داخل سیالات حامل انرژی نظیر آب و اتیلن گلایکول ایجاد شد.هدایت گرمایی سیالات مرسوم انتقال گرما بدون افزودنی¬ها، این نکته را آشکار می¬کند که این سیالات مقیاس هدایت گرمایی کوچکتری از سیالات حاوی ذرات فلزی دارند. معرفی ذرات جامد در سایزهای میکرومتری به مدت چندین سال موضوع کارهای تحقیقاتی بود. بنابراین سایزهای بزرگ ذرات، ته نشینی سریع، افت فشارهای زیاد و آسیب به دیواره تجهیزات، استفاده از چنین ذره جامدی برای افزایش انتقال حرارت عملی نبود. بر عکس، استفاده از سایزهای کوچکتر ذرات، برای مثال نانو ذرات، می¬تواند خواص انتقال حرارت سیالات را به طور قابل توجهی افزایش دهد و مشکلاتی که برای میکرو ذرات در بالا گفته شد را نیز کاهش دهد. به سیالات تجاری حاوی ذرات جامد با سایز نانو متری، عنوان \\\\\\\"نانو سیال\\\\\\\" اطلاق می¬شود. چالش¬های اصلی در کاربرد نانو سیالات در صنعت، پایداری نانو ذرات در سیال پایه است. پایداری نانو سیالات وابسته به پارامترهای مختلفی از جمله pH، نوع و غلظت مواد فعال سطحی، برهم کنش¬های ون در والس، غلظت نانو ذره، سایز و شکل ذرات است.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: روش های پایدار سازی نانوسیالات اکسید آهن و بررسی هدایت حرارتی (کد پروژه 259)

4.4 از 5 ( 40 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
6.11 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
محمدتقي صالحي عمران مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
3.9
40 total
5 11 
4 14 
3 15 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23