چکیده پروژه : استفاده از تکنولوژی هاردل جهت افزایش کیفیت و ایمنی مواد غذایی (کد پروژه 261)

حفظ ونگهداری مواد غذایی یک سنت بسیار قدیمی است ، خطرات مبهم و دانش ناکافی در مورد تهدیدات ناشی از مواد غذایی سلامت مواد غذایی را به موضوع مهم تبدیل کرده است. امروزه در صنعت غذا تلاش های زیادی جهت یافتن روشی ایده آل برای نگهداری و بهبود کیفیت مواد غذایی صورت گرفته است . روش های متنوع معمولی و جدیدی مورد بررسی قرار گرفته اند تا مشکلات مربوط به سلامت مواد غذایی حل کنند. با این حال، برخی از این روش ها و تکنیک ها اثرات منفی روی کیفیت مواد غذایی ، مواد مغذی و خواص حسی آن داشته است. در سراسر جهان، عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی منتقل شده توسط غذاها مسبب بیش از 250 بیماری شناخته شده در انسان بوده است. از این عوامل، عوامل عفونی بیولوژیکی به طور قابل توجهی، علت اکثر بیماری های ناشی از مواد غذایی هستند. به غیر از غذاهایی که به وسیله حرارت تا حدی استرلیزه شده، تمام مواد غذایی تولید شده غالبا با میکروارگانیسم ها همراه هستند هر چند برخی از میکروارگانیسم های مرتبط با مواد غذایی ممکن است در مواد غذایی تغییرات مورد نیازی را ایجاد کنند، ولی برخی از آن ها علل فساد و از بین بردن کیفیت مواد غذایی، و برخی دیگر سمومی را تولید می کنند. سلامت میکروبی مواد غذایی به نگرانی بزرگی برای مصرف کنندگان، صنایع غذایی و سازمان های نظارتی در سراسر جهان تبدیل شده است. بسیاری از تکنیک های حفظ و نگهداری مواد غذایی، از قبیل منجمد کردن، خنک کردن، محدودیت مواد مغذی، کاهش فعالیت آب، اسیدی شدن، پاستوریزه کردن، تخمیر و خواص ضد میکروبی شیمیایی / بیولوژیکی برای کنترل رشد میکروبی در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند (شکل 1) . با این حال، آلودگی و فساد میکروبی مواد غذایی مسئله ای است که هنوز باید به طور موثر کنترل شود. به همین دلیل تکنولوژی های نوین فرآوری مواد غذایی، مانند مایکروویو و فرکانس رادیویی، تزریق مستقیم بخار، گرمادهی اهمی، پرتو افکنی و دیگر روش ها را می توان جهت بهبود سلامت و طول عمر مواد غذایی مورد استفاده قرار داد (شکل 2).

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : استفاده از تکنولوژی هاردل جهت افزایش کیفیت و ایمنی مواد غذایی (کد پروژه 261)

با این حال، برخی از این تکنیک ها تاثیر منفی ای روی خواص غذاها و کاهش مقبولیت مصرف کننده داشته است. در حال حاضر، مصرف کنندگان بیشتر علاقه مند به محصولات غذایی با فرآوری کمتر و بدون مواد افزودنی، سلامت و عمر مفید هستند . اخیرا مفهوم ترکیب عوامل نگهدارنده برای نکهداری مواد غذایی گسترش یافته و فناوری هاردل نام گرفته است . با توجه به این حقایق، مفهوم هاردل (به طور کلی به عنوان روش های ترکیب، حفظ ترکیب، فرآیندهای ترکیبی، تکنولوژی های مانع یا تکنیک های ترکیبی) و به طور کلی به تکنولوژی هایی که به طور همزمان باعث کاهش هدر رفتن مواد مغذی، کیفیت و بهبود سلامت مواد غذایی میشود اطلاق می شود. در واقع تکنولوژی هاردل استفاده ی آگاهانه ترکیبی از عوامل یا تکنیک های نگهداری مواد غذایی جهت دستیابی به اهداف چند گانه و تاثیر بهتر آن در نگهداری می باشد . بنابراین، هدف تکنولوژی هاردل بالا بردن کیفیت کلی غذاها و کاهش شدت درمانی بالا است قبلا این تکنولوژی به صورت تجربی و بدون داشتن اصول معینی مورد استفاده قرار میگرفته است اما طی بیست سال گذشته استفاده ی آگاهانه از این تکولوژی به دلیل اینکه فاکتورهای مهم در نگهداری غذا مثل دما ، فعالیت آبی ، اسیدیته و... بهتر شناخته شده اند بیشتر مشهود گردیده است . برخی از ترکیبات موفق از تکنیک های ضد عفونی کننده در جدول 1 نشان داده شده است . این مطالعه اثربخشی تکنیک های ضد عفونی کننده را برجسته کرده و در مورد چندین ترکیب موفق حرارتی و تکنولوژی های غیر حرارتی بحث می کند. این تحقیق همچنین به بررسی اثرات تکنولوژی های فرآوری مواد غذایی روی ویژگی های مواد غذایی می پردازد.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: استفاده از تکنولوژی هاردل جهت افزایش کیفیت و ایمنی مواد غذایی (کد پروژه 261)

4.5 از 5 ( 42 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
12.65 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
ابوالقاسم فلاح مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
3.8
42 total
5 10 
4 13 
3 19 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23