چکیده پروژه : بررسی انواع نانوسیال بر عملکرد حرارتی کلکتور خورشیدی (کد پروژه 29)

کلکتور گرمایی خورشیدی ، اصلی‌ترین جزء سیستم گرمایش خورشیدی می‌باشد. عمل جذب تابش خورشیدی و انتقال گرما به سیال توسط این قسمت انجام می¬گیرد. کلکتور خورشیدی بایستی دارای خواص انتقال حرارت خوب، ضریب هدایت حرارتی و ضریب جذب بالا ضریب صدور پایین بوده و در مقابل دماهای بالا پایدار باشد. همچنین بایستی در مقابل خوردگی داخلی و خارجی مقاوم باشند بازده کلکتور بستگی کامل به شرایط و جنس مواد استفاده شده در ساخت آن دارد. کلکتورهای خورشیدی نوعی از مبدل¬های حرارتی هستند که در آنها انرژی تشعشعی خورشیدی به انرژی داخلی یک ماده انتقال دهنده نظیر آب منتقل میشود. در هر سیستم خورشیدی ، کلکتورها جز اصلی آن سیستم محسوب میشوند. در حقیقت یک کلکتور خورشیدی وسیله¬ای است که انرژی تشعشعی ورودی خورشید را جذب نموده و آن را به حرارت تبدیل میکند.سپس این حرارت جذب شده، توسط یک سیال (معمولا هوا، آب و یا روغن ) که در میان کلکتور جریان دارد منتقل میشود. این انرژی خورشیدی جذب شده یا از طریق سیال چرخان در کلکتور بطور مستقیم به آب گرم تبدیل میشود و یا به دستگاه¬های تهویه مطبوع منتقل شده و به مصارف راحتی می¬رسد. این انرژی ذخیره شده همچنین میتواند در یک تانک ذخیره انرژی گرمایی ذخیره شده تا در شب¬ها یا زمان¬هایی که آسمان ابری است جهت مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. بطور کلی دو نوع مختلف از کلکتورهای خورشیدی شامل:غیر متمرکز کننده¬ها  یا کلکتورهای ثابت  و کلکتورهای متمرکز کننده  وجود دارند

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : بررسی انواع نانوسیال بر عملکرد حرارتی کلکتور خورشیدی (کد پروژه 29)

خورشید تنها منبع انرژی تجدید پذیر، در مرکز منظومه¬ی شمسی است. انرژی خورشید در ۲۴ ساعت شبانه¬روز و در ۳۶۵ روز سال به صورت امواج الکترومگناتیس  به زمین می¬تابد. درجه حرارت سطح خارجی خورشید حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است. قسمت کوچکی از انرژی خورشید به ما در زمین می¬رسد زیرا، اولا ً: این انرژی در تمام جهات منتشر شده و یک قسمت جزئی از آن بعد از طی فاصله بین زمین و خورشید به سطح خارج اتمسفر زمین می¬رسد. ثانیا ً: با گردش زمین حول محورش، هر وسیله برای دریافت انرژی خورشید در روی زمین صرفا ً در روز ( تقریبا ً نصف شبانه روز ) انرژی خورشید را دریافت می¬کند. ثالثاً: از امواج رسیده به خارج جو زمین، تا رسیدن آنها به سطح زمین حدود ۳۰ % دیگر از آن تلف می¬شود. بعلاوه شرایط آب و هوا می¬تواند انرژی رسیده به زمین را بیش از درصد فوق باز هم کاهش دهد. مقدار انرژی که به واحد سطح زمین در واحد زمان می¬رسد، بنام شدت تابش خورشید نامیده می¬شود. واحد اندازه¬گیری شدت تابش خورشید وات بر متر مربع w/m2)) است. شدت تابش مقداری لحظه¬ای است و با زمان می¬تواند تغییر نماید. ماکزیمم شدت  تابش برای تعیین شرایط پیک انرژی دریافتی سیستم بکار می¬رود. اگر مکانیزم ذخیره ¬سازی در طراحی سیستم مورد نظر باشد، طراح می¬¬بایست از تغییرات شدت تابش خورشید نسبت به زمان آگاه باشد، تا بتواند طراحی سیستم را بهینه کند. بعلاوه، طراح سیستم خورشیدی لازم است بداند چه مقدار انرژی خورشیدی در روز، ماه یا سال به سیستم خورشیدی رسیده است. جمع مقدار انرژی رسیده، مقدار تابش خواهد بود. مقدار تابش با واحد ژول بر متر مربع اندازه-گیری می¬شود.مقدار تابش و یا مقدار تشعشع به طور ساده جمع انرژی امواج رسیده در طول یک زمان دلخواه است.


0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: بررسی انواع نانوسیال بر عملکرد حرارتی کلکتور خورشیدی (کد پروژه 29)

4.9 از 5 ( 48 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
5.26 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
زينب نظري مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
48 total
5 18 
4 16 
3 14 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23