نانولوله های کربنی و عامل دار کردن آن ها (کد پروژه 33)

تاریخ ثبت :
21 خرداد 1397
ثبت کننده :
افشبن قلي پور برادري
4.9
امتیاز
50,000 تومان

چکیده پروژه : نانولوله های کربنی و عامل دار کردن آن ها (کد پروژه 33)

 نانولوله های کربنی دارای خواص گرمایی، الکتریکی و مکانیکی منحصر بفردی هستند و می توانند به عنوان مواد امید بخشی برای کاربردهای گوناگون ایفای نقش کنند. ازجمله کاربردهای اصلی نانولوله های کربنی ساخت کامپوزیت ها، سنسورها و پیل های سوختی را می توان نام برد. متاسفانه بسیاری از این کاربردها به واسطه وجود نیروی واندروالس قوی بین لایه های نانولوله های کربنی کاربردی نمی گردد.
برهمین اساس، برای افزایش برهمکنش این مواد با سایر مواد، عامل دار کردن پیشنهاد گردیده است و گروه های عاملی مختلفی توسط دانشمندان به ابتدا و جداره نانولوله های کربنی اضافه گردید. در بین عوامل مختلف اضافه شده به سطح نانولوله های کربنی، دی آمین ها به دلیل وجود دو گروه آمینی از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. در حقیقت از دی آمین ها به عنوان یک پیل برای نشاندن سایر گروه های عاملی استفاده می کنند. به منظور نشاندن گروه های دی آمین روش های مختلفی توسط محققان گزارش شده است اما بیشتر روش های گزارش شده سخت، زمانبر و چند مرحله ای می باشد. تولید یون دیازونیوم به کمک آمین ها به سرعت انجام می گیرد و این فرآیند می تواند راهکار مناسبی جهت اضافه کردن دی آمین ها به سطح نانولوله های کربنی باشد. علاوه بر این، روش مایکروویو نیز به عنوان روشی سریع و شناخته شده پیشنهاد گردیده است. سه مکانیسم هدایت، پلاریزاسیون و قطبی شدگی بین صفحه ای باعث ایجاد نقاط داغی در نانولوله های کربنی می شود. احتمالا تلفیق روش مایکروویو و استفاده از روش تولید یون دیازونیوم می تواند روش جالب و سریعی برای نشاندن گروه های حاوی آمین بر روی نانولوله های کربنی باشد.

 

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : نانولوله های کربنی و عامل دار کردن آن ها (کد پروژه 33)

کربن را می توان یکی از عناصر اصلی سازنده بسیاری از مواد موجود در طبیعت دانست. این عنصر به لحاظ جرمی پس از هیدروژن، هلیم و اکسیژن چهارمین عنصر فراوان در جهان است و همچنین پس از اکسیژن دومین عنصر سازنده ی بدن انسان محسوب می شود. ترکیب هایی مانند هیدروکربن ها، پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها و نوکلوییک اسیدها همگی موادی هستند که کربن عنصر اصلی و مشترک در همه ی آن هاست. کربن با توجه به الکترون های ظرفیتی خود، تمایل عجیبی به تشکیل پیوندهای قوی با دیگر عناصر دارد و پس از هیدروژن بیشترین پتانسیل برای تشکیل پیوند با دیگر عناصر را دارد. این ویژگی سبب شده که از کربن تعداد بی شماری ترکیب به وجود بیاید. شمار این ترکیب ها از مرز 10 میلیون گذشته است و هر روز نیز با ساخته شدن ترکیبی تازه یا یافتن ماده ای تازه در جهان بر تعداد آنها افزوده می شود. گرافیت و الماس دو گونه آشنای کربن هستند که با توجه به ساختار منظم و کریستالی آنها کاربردهای بسیاری پیدا کرده اند. یکی از جالب ترین کشف های دهه ی گذشته شکل جدیدی از کربن بوده است که نام نانولوله های کربنی را بر آنها نهادند. این ماده در سال 1991 میلادی طی آزمایشی که سومیو ایجیما برای مطالعه سطح گرافیتی الکترودهای به کار رفته در تخلیه قوس الکتریکی انجام می داد به طور اتفاقی کشف شد. نانولوله های کربنی در واقع فولرن های لوله ای هستند که قطری در حدود چند نانومتر و طولی در حدود چند صد نانومتر دارند و خواص آنها مشابه یک رشته گرافیتی ایده ال است این دسته از مواد با توجه به خواص منحصر به فرد آنها از قبیل استحکام و مقاومت کششی بالا، پایداری در محیط های اسیدی و بازی، قابلیت تغییر رسانایی آنها بر حسب شکل هندسی شان و... نظر بسیاری از دانشمندان و محققان را به سوی خود جلب کرده اند و قابلیت های کاربردی فراوانی برای آنها ذکر شده است که از جمله این کاربردها می توان به استفاده از نانولوله های کربنی در ساخت نانوکامپوزیت ها، به عنوان ماده نیمه رسانا در ساخت حسگرگازهای شیمیایی و یا به عنوان پایه کاتالیست در پیل های سوختی اشاره کرد. مطالعه روی ساختار و خواص این ماده از جمله پرطرفدارترین بحث ها در شروع قرن بیست ویکم است


0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: نانولوله های کربنی و عامل دار کردن آن ها (کد پروژه 33)

4.9 از 5 ( 51 نفر ) شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
تعداد صفحات فایل pdf :
113 دارای فایل ورد
حجم فایل اصلی :
6.94 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
افشبن قلي پور برادري مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
۶۸.۶% ۷
رضایت خرید: ۶۸.۶ % / (۷) رای
  • کاملا راضی ۲۸.۵۷ ٪
  • راضی ۲۸.۵۷ ٪
  • نظری ندارم ۱۴.۲۹ ٪
  • ناراضی ۱۴.۲۹ ٪
  • کاملا ناراضی ۱۴.۲۹ ٪
4.8
Votes : 23