چکیده پروژه : بهینه سازی پارامترهای کنترلر PID با استفاده از روش تاگوچی (کد پروژه 36)

طراحی یک کنترلر زمانی بهینه می شود که پاسخ مدار بسته کمترین انحراف را از مقدار مقرر داشته باشد. در این تحقیق ابتدا خواننده با طراحی آزمایشات به روش تاگوچی آشنا می شود سپس انواع روش های طراحی و تنظیم کنترلر معرفی و شناسایی می شوند. در پایان یک مدل درجه اول همراه با تأخیر زمانی (FOPTD ) در نظر گرفته می شود. مقادیر پارامترهای کنترلر PID با استفاده از روش زیگلر – نیکولز و روش کوهن - کن تقریب زده شده است. سپس این پارامترهای PID به عنوان \"آرایه های ارتوگونال تاگوچی\" (OA) در نظر گرفته می شود. روش تاگوچی برای تخمین مقادیر بهینه پارامترهای PID به کار برده می شود. پاسخ مدار بسته با استفاده از این مقادیر بهینه به دست آمده و با دو روش زیگلر – نیکولز و روش کوهن – کن مقایسه می گردد. نتایج حاصل نشان می دهد مجموع مربعات خطا (ISE) برای دو روش اول نسبت به موردی که در آن پارامترها با استفاده از روش تاگوچی بهینه شده اند بزرگتر می باشد و می توان دریافت که بهینه سازی پارامترها با استفاده از روش تاگوچی نتایج بسیار مناسبی ارائه می دهد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : بهینه سازی پارامترهای کنترلر PID با استفاده از روش تاگوچی (کد پروژه 36)

بشر همواره شیفته کیفیت بوده است. تکنولوژی امروزی گواهی بر میل پایدار و بی وقفه انسان در فراهم آوردن سطح بالایی از کیفیت در محصولات و خدمات، برای افزایش سهم فروش و سود است. کیفیت در بعضی موقعیتها به عنوان مهمترین عامل در فرآیند تولید مطرح می شود. تولیدکنندگان با توجه به نیاز شدید بازار در تناسب قیمت و مقرون به صرفه بودن و پایین بودن هزینه نگهداری، کاملا از نیاز به بهینه کردن محصولات و فرآیندها آگاهند. کیفیت حاصل شده ناشی از طراحی بهینه توسط تولیدکنندگان باید از دیدگاه بهره وری و ثبات موقعیت رقابتی در بازارهای جهانی، مقرون به صرفه و توجیه پذیر باشد. در اواخر سال 1940 میلادی، دکتر تاگوچی مفاهیم آماری جدیدی را مطرح کرد و بعدها ثابت شد که این مفاهیم، ابزارهای با ارزشی در مقوله کنترل و بهبود محصولات و کیفیت است. از آن زمان به بعد، بسیاری از صنعتگران کشور ژاپن از این روش در بهبود محصولات و کیفیت فرآیند استفاده می کنند. افزایش کیفیت خودروهای ساخت این کشور شدیداً به استفاده گسترده از این روش ارتباط دارد. در این تحقیق ابتدا مفاهیم و روش تاگوچی و روش های مختلف طراحی کنترلر ارائه شده است سپس با استفاده از روش تاگوچی پارامترهای کنترلر PID را بهینه سازی می شود.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: بهینه سازی پارامترهای کنترلر PID با استفاده از روش تاگوچی (کد پروژه 36)

4.6 از 5 ( 38 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
0.71 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
اسفنديار جداهري مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
3.9
38 total
5 10 
4 15 
3 13 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23