چکیده پروژه : بررسی بازیافت انرژی در کوره کارخانه سیمان زاوه تربت حیدریه (کد پروژه 37)

با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها و گاها چندین برابر شدن قیمت حامل های انرژی، تمام کارخانجات ایران برای حفظ نرخ فروش خود ناچار به دنبال پیدا کردن راهکاری برای کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در این باره می باشند. بنا به گفته کارشناسان، مهم ترین راهکار برای کاهش مصرف سوخت، انجام عملیات احتراق در بهترین حالت خود می باشد که جزو وظایف یک کوره بان خوب می باشد. یک کوره بان باید از شکل ظاهری کوره و شعله و سایر مشخصات سیستم بتواند استنباط درستی در مورد کارکرد کوره داشته باشد. اما در اغلب کارخانجات سیمان در سطح جهان، مقداری از انرژی حاصل از احتراق سوخت در داخل کوره به روش های مختلف به هدر می رود که گاهی این مقدار، بسیار زیاد و غیر قابل چشم پوشی می باشد. پس توجه تولیدکنندگان سیمان به این مقوله به عنوان راهکاری برای کاهش قیمت سیمان تولیدی جلب شده. در این گزارش سعی بر آن شده که ابتدا تشریحی از فرآیند احتراق و تجهیزات سیستم پخت سیمان داشته باشیم تا بتوان بزرگترین عامل اتلاف انرژی (استفاده ناصحیح از سیستم پخت) را حذف نمود. سپس با کمک موازنه جرم و آشنا نمودن با فاکتوری به نام اکسرژی برای بدست آوردن انرژی مفید هدر رفته اقدام می کنیم. از جانبی دیگر نیز با نمایش موازنه حرارتی کل سیستم پخت، مقدار انرژی گرمایی هر جریان و همچنین میزان گرمایی که از هر جریان یا هر سطح قابل انتقال می باشد نمایش داده می شود. بدین صورت راه های اتلاف انرژی و فاکتورهای تنظیم کننده آن را در اختیار خواهیم داشت و در این صورت می توانیم راهکارهای خود را برای کاهش سطح انرژی مصرفی ارایه دهیم

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : بررسی بازیافت انرژی در کوره کارخانه سیمان زاوه تربت حیدریه (کد پروژه 37)

سیمان به عنوان یک کالای استرتژیک، یکی از مهمترین عناصر توسعه اقتصادی در کشورها محسوب می شود. بررسی الگوهای تولید و مصرف سیمان بیان کننده این واقعیت است که رابطه ای کاملا مثبت بین شاخص های سنجش توسعه اقتصادی کشورها با مصرف و تولید سرانه سیمان وجود دارد. از این رهگذر و با توجه به رشد چشمگیر صنعت سیمان در چند سال گذشته و مقایسه مصرف سرانه این محصول استرتژیک، می توان تاثیر متقابل صنعت سیمان و توسعه اقتصادی کشور بر یکدیگررا رصد کرد. یکی از شواهد ملموس این تاثیر متقابل، خود کفایی در تولید سیمان است. این در حالی است که تا پیش از سال1387 به دلیل کمبود تولید و عرضه، بازار سیاهی برای این فرآورده صنایع معدنی شکل گرفته بود اما با تدبیر اندیشیده شده و همکاری دولت و بخش خصوصی در سال مذبور با تولید 44میلیون تن سیمان عرضه و تقاضای این محصول استرتژیک به تعادل رسد و جشن خودکفایی این محصول در فروردین سال1388 برگزار شد. پس از کسب این دستاورد، کارشناسان، دولتمردان و فعالان این صنعت بر لزوم صادرات سیمان مازاد بر تقاضای داخلی تاکید کردند. بر مبنای قیمت های مصوب داخلی حدود دو درصد تولید ناخالص ملی در اختیار صنعت سیمان کشور قرار دارد. ایران با داشتن مزیت های نسبی در بخش انرژی، معدن، تکنولوژی و نیروی انسانی، توانایی ایجاد ارزش افزوده در این شاخه از صنعت را داراست. تولیدات این صنعت سهمی معادل 2% از رشد 2/11% ارزش افزوده بخش صنایع و معادن را به خود اختصاص داده است. بر این اساس صنعت سیمان یکی از صنایع بنیادی در کشور است. همچنین با زمینه سازی خروج سیمان از سبد حمایتی و آزاد شدن صادرات و راه اندازی طرح های توسعه، بعد از صنعت پتروشیمی این صنعت، توان دومین تولید صادراتی صنعتی کشور را در دست خود دارد.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: بررسی بازیافت انرژی در کوره کارخانه سیمان زاوه تربت حیدریه (کد پروژه 37)

4.9 از 5 ( 39 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
تعداد صفحات فایل pdf :
153 دارای فایل ورد
حجم فایل اصلی :
45.91 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
اللهيار خوارزمي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
39 total
5 14 
4 16 
3 9 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23