چکیده پروژه : تحلیل غیرخطی عملکرد ستون آب نوسانگر بصورت دوبعدی به منظور جذب انرژی امواج (کد پروژه 446)

این مطالعات، توسعه دوبعدی و غیرخطی کامل مدل دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) را برای تحلیل بازده ابزارهای تبدیل انرژی موج (WEC) ستون آب نوسانگر (OWC) با سیستم های نیروی محرکه خطی بیان می کند. نتایج در جهت بررسی اثر شیب دیواره ی دریایی و ضخامت ابزار ستون آب ِنوسانگر بر روی فرکانس تشدید و تثبیت اثر ستون آب نوسانگر، برای امواج خطی ارائه شده است. نتیجه اصلی این پژوهش، برای امواج غیرخطی با افزایش ارتفاع موج، بازده تثبیت هیدرودینامیک ابزار ستون آب نوسانگر کاهش می یابد که انحراف قابل ملاحظه ای را در حالت موج خطی نشان می دهد. و ضریب دمپینگ بادی بهینه برای ستون آب نوسانگر، وابسته به ارتفاع موج می باشد. با تحلیل اندازه اولین و بالاترین درجه اجزاء امواج غیرخطی برخوردی و پاسخ ستون آب نوسانگر، در می یابیم که اولین درجه بازده تثبیت با افزایش ارتفاع موج، کاهش می یابد که یعنی هیدرودینامیک ستون آب نوسانگر کاملاً غیرخطی بوده و رفتار یک ستون آب نوسانگر در یک رشته موج غیرخطی نمی تواند توسط سوپرپوزیشن پاسخ خطی برای تعدادی از امواج خطی سازنده به درستی نشان داده شود. این نتایج کاربرد های قابل ملاحظه ای در طراحی و اجرای سیستم های ستون آب نوسانگر تجربی دارد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : تحلیل غیرخطی عملکرد ستون آب نوسانگر بصورت دوبعدی به منظور جذب انرژی امواج (کد پروژه 446)

انرژی موج عموماً در جهت تأمین یک منبع پاک انرژی تجدید پذیر با تأثیرات منفی محیطی محدود، بررسی می شود. روشهای متنوعی با هدف جذب انرژی از امواج دریا درکشورهای مختلف دنیا ابدع گردیده و مورد مطالعه قرارگرفته است. در همین رابطه طرح استفا‏ده از نیروگاه های موجی با عملکرد ستون نوسانگر آب (Oscillating Water Column) بعنوان یکی از رضایت بخش ترین روش های استحصال انرژی اقیانوسی، گزینه ای است که در سال های اخیر فعالیت های دامنه داری در جهت اجرا، و بهینه سازی آن صورت پذیرفته است. در این روش، از تولید جریان هوای فشرده توسط حرکت رفت و بازگشتی سطح موثر موج، به عنوان عامل محرک یک توربین هوای متصل به مولد الکتریکی استفاده می شود. هندسه ی عمومی در طرح های مختلف واحدهای نیروگاهی با ستون نوسانگر آب عبارت است از محفظه ای با دو انتهای باز که به ‏بصورت قائم در معرض امواج قرار می گیرد. سطح آزاد آب، حجم داخلی استوانه را ‏به دو ناحیه تقسیم می کند، بگونه ای که هر دو ناحیه در یک انتهای خود، دارای بازشدگی ای با ابعاد مشخص می باشند. وضعیت نصب سازه، به شکلی است که جهت بازشدگی تحتانی به سمت امواج قرار داشته و در نتیجه، در هنگام کار نیروگاه، سطح آب داخل محفظه متاثر از تلاطم خارجی امواج، به صورت واداشته به نوسان در می آید. در اثر حرکت رفت ‏بازگشتی سطح آب داخل محفظه، حجم ناحیه ی فوقانی متناوبا، تغییر نموده و متاثر از آن،‏ فشار نسبی هوا محصور دراین قسمت، متناسب با ‏تابع تغییرا‏ت حجم مزبور، به صورت ضربانی حول مقدار فشار سطح آزاد نوسان می نماید. مجرای تعبیه شده در منتهی الیه ناحیه ی قوقانی، جریان تحت فشار هوای داخل محفظه را به سمت یک توربین هوا هدایت می سازد. حاصل این فرایند، انتقال انرژی جنبشی جریان هوای مزبور به محور یک مولد الکتریکی و در نتیجه، تولید الکتریسیته خواهد بود.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: تحلیل غیرخطی عملکرد ستون آب نوسانگر بصورت دوبعدی به منظور جذب انرژی امواج (کد پروژه 446)

4.5 از 5 ( 40 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
6.61 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
كامران نصرتي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.0
40 total
5 14 
4 10 
3 16 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23