چکیده پروژه : نمونه سازی مدارات آزمایشگاهی فرستنده و گیرنده FM (کد پروژه 626)

با بررسی شکل موج سيگنال  FMمتوجه خواهیم شد که تغيير دامنه پيام باعث تغيير فرکانس حامل می شود. چون تغييرات فرکانس حامل نشان دهنده تغييرات دامنه پيام است ، لذا نويزپذيرى سيگنالFM   نسبت به AM فوق العاده کمتر خواهدشد زيرا نويز روی دامنه سيگنال مدوله شده اثر میگذارد.

درشکل(1-1) ارتباط بين فرستنده و گيرنده راديويى AM و FM را ملاحظه می کنيد .در اين تصوير نحوه تأثير نويز خارجی بر مدولاسيون  AMنشان داده شده است.

 

همانطور که ملاحظه می شود ، اثر نويز در خروجی گيرنده AM به صورت افزايش لحظه اى روى دامنه سيگنال صوتی به شکل پالس هاى بلند ديده می شود.  در صورتی که در خروجى  FM هيچ گونه اثرى از نويز وجود ندارد.  در تلويزيون صوت با مدولاسيون FM و تصوير با مدولاسيونAM  ارسال می شود. به همين سبب است که نويز روى تصوير تلويزيون اثر می گذارد ، در صورتى که روى صوت تلويزيون تقريباً اثرى ندارد . يکی از روش های کاهش نويز درگيرنده هاى  FMوجود مدارهاى محدودکننده دامنه است. در اين مدارها به سبب محدود کردن دامنه سيگنالهاى FM اثر نويز تقريباً حذف می شود.  در شکل (1-2) سيگنال هاى ورودى و خروجى يک محدودکننده نشان داده شده است . مدار محدودکننده میتواند يک محدودکننده ديودی يا مشابه آن باشد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : نمونه سازی مدارات آزمایشگاهی فرستنده و گیرنده FM (کد پروژه 626)

اگر کانال مخابراتی شامل فضای آزاد باشد در این صورت برای انتشار و دریافت سیگنال آنتن هایی مورد نیاز است طول این آنتن ها متناسب با طول موج سیگنال فرستاده شده است. بسیاری از سیگنال های صوتی دارای مولفه فرکانسی ۱۰۰ هرتز یا پایین تر هستند. برای ارسال این سیگنال ها اگر سیگنال مستقیما انتشار یابد به آنتن هایی با طول حدود ۳۰۰ کیلومتر نیاز است. اما اگر از مدولاسیون برای سوار کردن سیگنال بر روی یک فرکانس حامل مثلا ۱۰۰مگاهرتزاستفاده کنیم در این صورت طول آنتن ها حدود یک متر خواهد بود.


0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: نمونه سازی مدارات آزمایشگاهی فرستنده و گیرنده FM (کد پروژه 626)

4.5 از 5 ( 50 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
5.41 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
علي اصغر غفاري مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
3.9
50 total
5 17 
4 13 
3 20 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23