چکیده پروژه : بررسی تقویت کننده های توان و طراحی یک نمونه تقویت کننده توان AB (کد پروژه 688)

آمپلی فایر در دستگاه استریوی خانگی نمونهای از تقویت کننده ولتاژ است و نوع دیگری از آمپلی فایر ها تقویت توان است. تقویت کننده توان در سیستم های صوتی یک نمونه از این تقویت کنندهها است و توان الزم برای راهاندازی بلندگو را تهیه میکند. در واقعه تقویت کننده الکترونیکی وسیلهای برای افزایش توان سیگنال میباشد. تقویت کننده شکل سیگنال ورودی را حفظ کرده اما دامنه بزرگتر آن را بزرگتر میکند.از تقویت کننده ها برای تقویت صدای سازهای مانند گیتار الکتریک، گیتار باس، ویولن برای تقویت انواع خروجی های صدا مانند دستگاه های پخش خانگی، دستگاه های پخش خودرو و برای تقویت صداهای ضبط شده در مسیر دستگاه های ضبط صدا در استودیو های صوتی استفاده می شود.هدف این پروژه طراحی و ساخت یک تقویت کننده توان است که دارای توان خروجی قابل قبولی باشد. مدار طراحی شده ، مداری ساده و کم هزینه است و میتوان از آن در کاربردهای عملی استفاده کرد که کاربرد اصلی این مدارات در دستگاههای صوتی است.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : بررسی تقویت کننده های توان و طراحی یک نمونه تقویت کننده توان AB (کد پروژه 688)

تمام تقویت کننده هایی که در دروس الکترونیک بررسی می شود، در اصل تقویت کننده توان هستند زیرا آنها ولتاژ، جریان یا هر دو را تقویت می کنند. ولی منظور از تقویت کننده توان، تقویت کننده ای است که بتواند توان قابل ملاحظه ای را به بار منتقل کند. چنانچه قدرت خروجی تقویت کننده ای بیشتر از چند ده میلی وات باشد، آن را تقویت کننده توان می نامیم. این تقویت کننده ها برای انتقال حداکثر توان باید دارای ولتاژ و جریان خروجی با دامنه زیاد باشد، لذا تقویت کننده های قدرت در رده تقویت کننده های سیگنال بزرگ به شمار می آیند. از آنجا که در این حالت، تغییرات جریان کلکتور در مقایسه با جریان نقطه کار نسبتا زیادی است، مشخصات ترانزیستور تقویت کننده قدرت مانند β و g_m با جریان خروجی تغییر می کنند. معمولا در طبقات قدرت تغییر شکل (اعوجاج) در شکل موج زیاد و قابل ملاحظه است، لذا با استفاده از روشهای مختلف باید این تغییر شکل موج را به حداقل کاهش داد.مهمترین و مشکل ترین هدف در طراحی تقویت کننده های توان ، دادن توان لازم به بار با بازده خوب است. نتیجه تلویحی این هدف کم کردن توان مصرف شده در ترانزیستورهای طبقه خروجی است. کم کردن توان مصرفی به این خاطر یک هدف است که با مصرف توان در ترانزیستور، دمای پیوند آن زیاد می شود و این دما یک مقدار ماکزیمم دارد که اگر از آن بیشتر شود، ترانزیستور خراب می گردد. دلایل دیگر نیاز به انتقال توان پر بازده، زیاد کردن عمر باتری های مدارهای قابل حمل، کوچکتر و ارزان تر شدن منبع تغذیه و نداشتن نیاز به پنکه های خنک کننده است.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: بررسی تقویت کننده های توان و طراحی یک نمونه تقویت کننده توان AB (کد پروژه 688)

4.7 از 5 ( 44 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
3.42 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
سالومه پيوندي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
44 total
5 19 
4 10 
3 15 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23