چکیده پروژه : اثرات محیط بر عایق کابل‌های قدرت ولتاژ متوسط(XLPE) (کد پروژه 734)

یکیازعناصرمهمدرشبکه‌هایقدرتجهتانتقالوتوزیعانرژيازمحلتولید)نیروگاه (تا محلمصرف،کابل‌هابودهکهوظیفهاصلیآن‌هابرقراريجریاندرمسیرمطلوباست.امروزه به دلایل مختلف نظیر عدم آسیب‌رسانی به محیط‌زیست و هزینه کمتر در مناطقی که ارزش زمین بالاست و مشکلات فضای نصب و وجود حریم لازم برای خطوط هوایی از خطوط هوایی استفاده می‌کنند.از طرفی عایق الکتریکی قسمت اصلی کابل‌های قدرت محسوب شده و کیفیت آن در میزان عمر مورد انتظار دخیل است.دراین خصوص،عایق‌هانقشبسیارمهمیرابهجهتبازدارندگیازنشتجریاندرمسیرهايناخواستهایفا می‌کنند.حضور آب و رطوبت در اطرافکابل‌هاطبیعتاً اثراتی خواهد داشت و موجب خرابی عایق و کاهش عمر عایقی کابل خواهد شد.حضور آب در داخل کابل باعث افزایش شدت میدان الکتریکی محلی و درنتیجه وقوع تخلیه جزئی در محل حضور آب می‌شود.تخلیه جزئی اغلب در داخل عایق یا بر روی سطح آن، شکل‌های نظیر به درخت یا بوته را به وجود می‌آورد که به آن درخت آبی گویند.لذا به‌منظور محاسبهتلفات جریان الکتریکی در عایق کابل لازم است تا یک مدل برای کابل با حضور درخت آّّب و بر حسب مشخصات آن استخراج و با استفاده از نرم‌افزارهای مربوطه تحلیل‌های لازم صورت پذیرد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : اثرات محیط بر عایق کابل‌های قدرت ولتاژ متوسط(XLPE) (کد پروژه 734)

یکی از اجزا و عناصر مهم موجود در شبکه‌های قدرت و کارخانه‌های صنعتی، کابل‌ها می‌باشند که امروزه به دلایل مختلف نظیر عدم آسیب‌رسانی به محیط‌زیست و هزینه کمتر در مناطقی که ارزش زمین بالا است و مشکلات فضای نصب و حریم لازم برای خطوط هوایی وجود دارد، توسعه فراوانی پیداکرده‌اند. در این خصوص صنایع کابل سازی روزبه‌روز گسترش پیداکرده است، به‌طوری‌که سیستم عایقی کابل‌ها برحسب تغییرات فنّاوری و ساختار مواد مورداستفاده در آن، دستخوش دگرگونی زیادی بوده است. این موضوع در بسیاری از کابل‌های مدرن که از طراحی و عملکرد پیشرفته‌ای برخوردار هستند مشهود است. از طرفی عایق الکتریکی قسمت اصلی کابل‌های قدرت محسوب شده و کیفیت آن در میزان عمر مورد انتظار دخیل است.در کابل‌های قدرت، عبور جریان الکتریکی باعث افزایش درجه حرارت کابل شده و این موضوع اثر نامطلوب بر روی عایق کابل می‌گذارد و درنتیجه عمر آن کاهش می‌یابد. علاوه بر این، عوامل دیگری نظیر تخلیه‌های الکتریکی، ناخالصی‌ها، حفره‌ها و بارهای فضایی نیز بر عمر عایقی کابل مؤثر می‌باشند. همچنین وجود رطوبت در سیستم عایقی کابل، نیز به‌عنوان یکی از عوامل بسیار مهم واصلی، در کاهش عمر کابل‌ها دخیل است.تخلیه جزئی در نقاطی پیش می‌آید که شدت میدان الکتریکی در آن نقاط، بیش‌ازحد تحمل عایق آن قسمت باشد. در یک کابل قدرت، علت اصلی شکست دی‌الکتریک/ عایق، تخلیه جزئی بوده که درون حفره‌های عایق آن رخ می‌دهد. ازآنجایی‌که استقامت الکتریکی حفره کم است، میدان الکتریکی اعمال‌شده به حفره می‌تواند منجر به شکست آن شده و به‌مرورزمان می‌تواند منجر به شکست عایق گردد. لذا این نوع تخلیه‌ها باعث شکست محلی عایق در کابل‌ها می‌گردند.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: اثرات محیط بر عایق کابل‌های قدرت ولتاژ متوسط(XLPE) (کد پروژه 734)

4.6 از 5 ( 39 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
1.73 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
عبدالرضا بهنام مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
39 total
5 15 
4 13 
3 11 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23