آشنایی با بازار برق و ارائه مدل ریاضی برای آن (کد پروژه 739)

تاریخ ثبت :
18 مرداد 1397
ثبت کننده :
4.7
امتیاز
50,000 تومان

چکیده پروژه : آشنایی با بازار برق و ارائه مدل ریاضی برای آن (کد پروژه 739)

صنعت برق یکی از صنایع استراتژیک و بسیار پویاست که نقش اساسی و محوری در تحقق برنامه‌های توسعه ملی هر کشور ایفاء می‌کند. تجدید ساختار در صنعت برق ایران در دو دهه گذشته با دو رویکرد خصوصی‌سازی و رقابت‌پذیری، مورد توجه قرار گرفته است. در صنعت برق تجدید ساختار شده، انرژی برق که همچون یک کالای تجاری در يك محيط رقابتي جهت خريد و فروش انرژي الكتريكي موسوم به بازار برق است، مبادله می‌شود و قوانین اقتصادی حاکم بر کالاهای مختلف تجاری بر این کالا نیز حاکم می‌باشد. توصيف خواص و ويژگي‌هاي بازار برق با توجه به پيچيده بودن آن بدليل ماهيت خاص انرژي الكتريكي و نيز حضور منابع تجديدپذير كه داراي شرايط كاري تصادفي هستند، توسط يك مدل رياضي كارا و مناسب تحقق مي‌پذيرد. از اهداف تجديد ساختار سيستم هاي قدرت مي توان به بالا بردن راندمان اقتصادي سيستمهاي قدرت در فرآيندهاي توليد، انتقال و توزيع انرژي الكتريكي نام برد. در این تحقیق، جهت برنامه‌‌ريزي در بازار انرژي الكتريكي، به بررسي كامل و دقيق مدل ریاضی با حضور واحدهاي تجديدپذير پرداخته شد. از اصلي‌ترين دستاوردهاي اين تحقیق، ارائه یک مدل ریاضی برای بهینه‌سازی و سوددهی بیشتر به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و همچنین کاهش خسارات زيست محيطي می‌باشد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : آشنایی با بازار برق و ارائه مدل ریاضی برای آن (کد پروژه 739)

صنعت برق یکی از صنایع استراتژیک و بسیار پویاست که نقش اساسی و محوری در تحقق برنامه های توسعه ملی هر کشور ایفاء می کند، از این رو حکومت‌ها بطور سنتی به صنعت برق به عنوان یک صنعت پیشرو نگریسته‌اند، از سوی دیگر به دلیل اثرات اجتماعی، محیطی و نیاز به حجم بالای سرمایه گذاری در این صنعت دولت ها سعی نموده اند تا آن را به صورت متمرکز کنترل نمایند. در سیستم متمرکز عواملی مانند فقدان رقابت در زمینه تولید و عرضه برق، عدم اعمال محدودیت‌های مالی، بالا بودن هزینه ها، سیاسی کردن تصمیم‌گیری‌های سرمایه گذاری و نبود انگیزه باعث کاهش کارایی و تنزل ارائه خدمات به مصرف‌کنندگان می‌شود، لذا در جهت رفع موانع سیستم متمرکز و افزایش آهنگ رشد و شکوفایی صنعت برق و همچنین افزایش کارایی تلاش‌هایی در جهت تغییر ساختار انحصارهای دولتی در صنعت برق انجام گرفته است]1[.از اصلی‌ترین دستاوردهای تجدید‌ساختار بوجود آمدن یک محیط رقابتی جهت خرید و فروش انرژی الکتریکی موسوم به بازار برق است که در آن انرژی الکتریکی تحت شرایط کاملاٌ رقابتی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. از مهمترین اهداف تجدید‌ساختار، ارتقاء بازدهی اقتصادی سیستم در فرآیندهای تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی است. سیستم قدرت که مجموعه‌ای از کلیه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را دربر دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هدف از بهینه سازی بازدهی اقتصادی سیستم قدرت، حداکثر نمودن سوددهی همگانی است بطوریکه علاوه بر کلیه شرکت‌کنندگان این بازار، کلیه صنایعی که به نوعی با صنعت برق در ارتباط هستند نیز از عملکرد این صنعت بهره‌مند گردند]2[.تجدید ساختار در صنعت برق ایران در دو دهه گذشته با دو رویکرد خصوصی سازی و رقابت پذیری، مورد توجه قرار گرفته است. بررسی تاریخ تحولات صنعت برق کشور نشان دهنده پایه گذاری خصوصی آن بوده که در ادامه با مشارکت شهرداری ها و سرمایه گذاران خارجی، یک فضای رقابتی در تولید و عرضه برق به وجود آمد. اما به تدریج انگیزه های بخش خصوصی کاهش یافت و با حاکمیت یک دولت مرکزی در کشور که از درآمدهای سرشار نفتی بهره مند بود، ضرورت پاسخگوئی به تقاضای فزاینده برق توسط دولت احساس شد و در نهایت صنعت برق کشور ملی گردید.انحصار صنعت برق در دست دولت، تامین منابع کافی برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها این صنعت را با مشکل مواجه می‌کند. از طرف دیگر با گسترش رقابتهای جهانی، انقلاب اطلاعاتی و افزایش انتظارات مصرف کننده ها برای استفاده از کالاها و خدمات با کیفیت بهتر و حق انتخاب بیشتر، زمینه برای حرکت به سمت رقابتی کردن تولید و توزیع برق فراهم شده است. از این تحول به سوی بازار رقابتی برق، به عنوان تجدید ساختار برق نام برده می‌شود. در صنعت برق تجید ساختار شده، انرژی برق همچون یک کالای تجاری در بازار برق مبادله می‌شود و قوانین اقتصادی حاکم بر کالاهای مختلف تجاری بر این کالا نیز حاکم می‌باشد
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: آشنایی با بازار برق و ارائه مدل ریاضی برای آن (کد پروژه 739)

4.7 از 5 ( 44 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
2.46 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
شهناز مدديان مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.0
44 total
5 16 
4 12 
3 16 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23