چکیده پروژه : طراحی و ساخت کنترل کننده PID دیجیتال (کد پروژه 744)

موتورهایی که انرژی الکتریکی DC را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند، موتور DC نامیده می شوند. ساده ترین موتور DCاز یک حلقه سیم که حول محور ثابتی دوران می کند تشکیل شده است. قسمت دوار این ماشین روتور و قسمت ساکن آن استاتور نام دارد. حلقه سیم روتور داخل یک شیار که بر روی هسته ی فرو مغناطیس کنده شده است، قرار دارد. فرض کنید یک باتری به موتور متصل شود هنگامی که کلید بسته شد جریان از حلقه می گذرد و اطراف آن یک میدان مغناطیسی تولید می شود و از آنجا که استاتور از یک ماده مغناطیسی ساخته شده است و یک میدان مغناطیسی دارد بر اثر تعامل این دو میدان گشتاوری در حلقه ایجاد می شود که متناسب با حاصلضرب شار مغناطیسی در جریان عبوری از حلقه است. برای اینکه روتور به چرخش خود ادامه دهد عمل کموتاسیون اجرا می گردد.کموتاسیون فرایند تبدیل ولتاژها و جریان ها AC در رتور ماشین DC به ولتاژ ها و جریان های DC در پایانه های آن است. در واقع با اعمال گشتاور ،رتور تا رسیدن به قطب بعدی می چرخد حال قطب آن عوض می شود در همین لحظه قطعه ای به نام جاروبک اتصالات حلقه رتور را تغییر می دهد و باعث چرخش دوباره رتور می شود .

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : طراحی و ساخت کنترل کننده PID دیجیتال (کد پروژه 744)

این پروژه بگونه ای انتخاب شده است که توانسته ازتمامی گرایشهای رشته برق بهره گیرد و از آنها جهت پیاده سازی نتیجه ای مطلوب استفاده نماید .امامی توان گفت که قسمت اصلی پروژه بهره گیری ازسیستم های کنترلی است، اینگونه که جهت کنترل موتور ( dc) از اصول کنترل استفاده شده است وجهت رسیدن به مقدارمطلوب دور موتور ازکنترلر ( pid )استفاده شده است .قسمت بسیارمهم این پروژه قسمت میکروکنترولر آن میباشد ومیکرو استفاده شده دراین پروژه ای سی ( AT-mega16 ) از خانواده ی AVR می باشدکه به بررسی مشخصات این آی سی خواهیم پرداخت.مشخصه بارز این پروژه پیاده سازی کنترولر ( pid)بصورت نرم افزاری می باشد، بگونه ای که تمامی مراحل کنترل اعم از )تناسبی، انتگرالی، مشتقگیری (بصورت عددی صورت می گیرند .این موضوع درقسمت بررسی برنامه پروژه کاملا مشهود است.موتورهای DC کاربردهای زیادی دارند، ازکاربردهای آنها می توان به ساخت روباتها، شیشه بالابرخودروها، سشوارها، ضبط صوتها، انواع ماشینهای کنترلی، لوازم ورزشی مانند تردمیلهاو ...اشاره نمود. اغلب موتورهای الکتریکی دوارند، اما موتورخطی هم وجوددارد .دریک موتور دوار بخش متحرک )که معمولاًدرون موتوراست (روتور و بخش ثابت استاتورخوانده میشود. روتور شامل آهنرباهای الکتریکی است که روی یک قاب سیم پیچی شده است .بطورکلی موتورالکتریکی وسیله ای است که جریان الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می نماید.اغلب موتورهای الکتریکی حرکت مکانیکی را به صورت دورانی ایجاد می نمایند. همانگونه که میدانیم، به سیم حامل جریان درمیدان مغناطیسی نیرو وارد می شود. اساس عملکرد موتورهای الکتریکی نیز استفاده از این نیرو برای دوران شفت موتور به دورخود می باشد.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: طراحی و ساخت کنترل کننده PID دیجیتال (کد پروژه 744)

4.3 از 5 ( 49 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
0.00 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
غلامعلي گدازنده مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
3.8
49 total
5 13 
4 13 
3 23 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23