چکیده پروژه : طراحی و ساخت مانیتورینگ نشت چند نمونه گاز و دمای محیط از راه دور با استفاده از ماژول NRF24L01 (کد پروژه 746)

در این پروژه دما و غلظت گاز محیط به ترتیب توسط سنسورهای LM35 و MQ9 اندازه گرفته می-شود که این اندازه گیری به صورت ولتاژ به پایه های مبدل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر ATmega16 داده می شود و محاسباتی بر روی آن انجام می شود تا داده ها به مقیاس قابل قبول درآیند. سپس این اطلاعات به صورت بیسیم توسط ماژول NRF24L01 به میکروکنترلر گیرنده ارسال می شوند و آنجا بر روی ال سی دی نمایش داده می شود. در فصل اول به توضیحاتی در مورد میکروکنترلر AVR و مبدل آنالوگ به دیجیتال و ارتباط جانبی سریال SPI می پردازیم. در فصل دوم به معرفی قطعات مورد استفاده در پروژه پرداخته شده است و در فصل سوم هم به برنامه نویسی میکروکنترلر و شبیه سازی آن پرداخته شده است.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : طراحی و ساخت مانیتورینگ نشت چند نمونه گاز و دمای محیط از راه دور با استفاده از ماژول NRF24L01 (کد پروژه 746)

امروزه سنسورهای گاز کاربرد فراوان دارند و اهمیت استفاده از آن غیر قابل انکار است. به عنوان ساده ترین مثال کاربردی می توان به استفاده از آن در آشپزخانه ها اشاره کرد. با استفاده از سنسور گاز و سنسور دما در آشپزخانه می توان از غلظت گاز موجود در محیط و دمای آن اطلاع داشت. اکنون یک کارخانه ای را در نظر بگیرید که در آن غلظت گاز و یا دمای محیط برای محصول آن بسیار حیاتی باشد، اینجا اهمیت غلظت گاز و دمای محیط به وضوح دیده می شود. سنسورهای گاز سری MQ9 از هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی بهره می گیرند. این سنسورها نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند. سنسور گاز MQ9 دارای حساسیت بالا نسبت به مونو اکسید کربن، متان و LPG است. این سنسور می تواند برای تشخیص گازهای شاملCO و گازهای قابل احتراق بکار رود. جنس مواد این سنسورها SnO2 است که رسانایی پایینی در هوای پاک دارد. عملکرد تشخیص این سنسور از طریق بالا و پایین رفتن دما است و گاز CO را وقتی که دما پایین می آید شناسایی می کند. رسانایی سنسور با افزایش غلظت گاز زیاد می شود. هنگامی که دما افزایش می یابد این سنسور گاز متان و پروپان و دیگر گازهای قابل اشتعال را تشخیص می دهد و گازهای دیگر را که در دمای کم شناسایی می کرد، رها می کند. با استفاده از ماژول فرستنده و گیرنده ی NRF24L01 می-توان به صورت بیسیم از طریق امواج رادیویی اطلاعات را فرستاد و دریافت کرد. آنجایی که می خواهیم از راه دور غلظت گاز و دمای محیط را مانیتور کنیم، می توان از این پروژه استفاده کرد
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: طراحی و ساخت مانیتورینگ نشت چند نمونه گاز و دمای محیط از راه دور با استفاده از ماژول NRF24L01 (کد پروژه 746)

4.2 از 5 ( 51 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
3.93 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
اسدالله محسني مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
51 total
5 16 
4 23 
3 12 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23