چکیده پروژه : طراحی مفهومی واحد گوگردزدایی هیدروژنی برای میعانات گازی پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد (کد پروژه 82)

تركيبات گوگرددار از مهم‌ترین آلاینده‌های مواد نفتي می باشندکه حذف آن‌ها يكي از اهداف مهم پالايش به شمار می‌رود. روش‌های بسیاری به منظور شیرین‌سازی انواع میعانات هیدروکربنی با توجه به خصوصیات هر جریان وجود دارد که با توجه به کاربردها و محدودیت‌های هر یک از روش‌های موجود و همچنین با توجه به خصوصیات میعانات گازی و برش‌های نفتی انتخاب می‌گردند. یکی از متداول‌ترین فرآیندهایی که امروزه از آن جهت گوگردزدایی از ترکیبات نفتی استفاده می‌شود، فرآیند گوگردزدایی هیدروژنی یا Hydrodesulfurization (HDS) می‌باشد. HDS یک فرآیند شیمیایی کاتالیستی است که به طور گسترده‌ای به منظور حذف گوگرد (S) از گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی تصفیه شده مانند بنزین، سوخت جت، نفت سفید، سوخت دیزل و روغن سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : طراحی مفهومی واحد گوگردزدایی هیدروژنی برای میعانات گازی پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد (کد پروژه 82)

در این پروژه هدف بررسی اقتصادی واحد گوگردزدایی هیدروژنی (HDS) و تعیین زمان برگشت سرمایه‌ی لازم برای این واحد می‌باشد. برای دستیابی به این مطلوب ابتدا واحد تقطیر اتمسفری (Topping) پالایشگاه خانگیران توسط نرم افزار Hysys شبیه‌سازی شده و سپس واحد گوگردزدایی هیدروژنی به آن افزوده گردید. بعد از انجام محاسبه‌های اقتصادی میزان هزینه‌ها و زمان برگشت سرمایه محاسبه می‌شود. با توجه به این که گوگردزدایی از تیوفن‌ها و به خصوص مشتقات بنزوتیوفنی و دی بنزوتیوفنی دشوار است و در گوگردزدایی عمیق مطرح می‌شود، لذا در این جا از سینتیک واکنش HDS برای ماده‌ی گوگرددار دی بنزوتیوفن استفاده گردیده است. نفت خام ترش که حاوی سولفید هیدروژن، مرکاپتان‌ها و دیگر ترکیبات گوگرددار است، باعث پیدایش مشکلات عملیاتی در تاسیسات تولیدی میدان نفتی می‌شود. از آن جا که بسیاری از ترکیبات آلی گوگرددار از لحاظ حرارتی پایدار نیستند، بنابراین در هنگام فرآورش نفت خام حضور آن‌ها منجر به تولید سولفید هیدروژن می‌شود. نفت‌های خام حاوی درصد بالای گوگرد چندان مورد تمایل پالایشگاه‌ها نیستند، زیرا تهیه‌ی محصولات از آن‌ها مستلزم صرف هزینه‌های زیادی است. فرآورده‌های نفتی که به عنوان خوراک به واحدهای کاتالیستی فرستاده می‌شوند، تصفیه هیدروژنی می‌گردند تا ترکیبات گوگردی آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته (ppm1) و از سمی شدن کاتالیزور جلوگیری به عمل آید. همچنین وجود سولفید هیدروژن و دیگر ترکیبات گوگرددار در جریان چاه محدودیت‌های زیادی را تحمیل می‌نماید. از طرفی گوگردزدایی نفت خام و یا فرآورده‌های نفتی موجب ارتقاء کیفیت و مقبولیت آن‌ها در بازار و در نتیجه افزایش امکان صادرات می‌گردد.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: طراحی مفهومی واحد گوگردزدایی هیدروژنی برای میعانات گازی پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد (کد پروژه 82)

4.2 از 5 ( 49 نفر ) شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
2.35 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
قدسيه جعفري مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
۶۸.۶% ۷
رضایت خرید: ۶۸.۶ % / (۷) رای
  • کاملا راضی ۲۸.۵۷ ٪
  • راضی ۲۸.۵۷ ٪
  • نظری ندارم ۱۴.۲۹ ٪
  • ناراضی ۱۴.۲۹ ٪
  • کاملا ناراضی ۱۴.۲۹ ٪
4.8
Votes : 23