چکیده پروژه : پروژه بررسی و شبیه‌سازی نوع مقاومتی و نوع راکتور دیسی به‌عنوان محدودکننده‌های جریان خطا درسیستم قدرت (کد پروژه 836)

در سال‌های اخير محدودسازهای جريان خطا FCL) ) به‌عنوان ابزار مهمي براي كاستن سطح اتصال كوتاه در يك شبکه قدرت مطرح‌شده‌اند، لذا دستيابي و شناخت بدترين حالات ممكن درروند محدودسازی جريان خطا و انتخاب مقادير نامي اجزا ء محدودکننده بر اساس آن امري ضروري است. در این مقاله به بررسی دو نوع از انواع محدودکننده‌های ابررسانایی جریان خطا(SFCL ) در سیستم قدرت می‌پردازیم. این محدودکننده‌ها توانایی به‌منظور کاهش جریان خطا در چرخه اول جریان خطا را دارا هستند. اولین توقف چرخه جریان خطا توسط SFCLها منجر به پایداری گذرای سیستم قدرت و حمل توان بالاتر باثبات بیشتر می‌شود. شبیه‌سازی‌های این مقاله با نرم‌افزار MATLAB صورت گرفته است

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه بررسی و شبیه‌سازی نوع مقاومتی و نوع راکتور دیسی به‌عنوان محدودکننده‌های جریان خطا درسیستم قدرت (کد پروژه 836)

توسعه روزافزون سیستم‌های توزیع انرژي الکتریکی و همچنین افزایش به‌هم‌پیوستگی در شبکه‌های قدرت به دلیل نیاز به بالا بودن ظرفیت آن‌ها منجر به افزایش سطح اتصال کوتاه و جریان‌های خطاي بزرگ‌تر و درنتیجه ازدیاد گرماي حاصله ناشی از عبور جریان القایی زیاد در ژنراتورها، ترانسفورماتورها و سایر تجهیزات و همچنین کاهش قابلیت اطمینان شبکه می‌شود. باوجود رعایت تمامی موارد مربوط به ایمنی سیستم قدرت، وقوع اتصال کوتاه در شبکه‌های قدرت امري اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. در زمان اتصال کوتاه صرف‌نظر از آسیبی که به خاطر بروز قوس الکتریکی به نقطه اتصال کوتاه وارد می‌شود، جریان‌های عظیمی که از ژنراتورها به‌طرف خطا جاري می‌شود سبب وارد شدن تنش‌های دینامیکی و حرارتی بالا به تجهیزات سیستم قدرت از قبیل خطوط هوایی، کابل‌ها، ترانسفورماتورها و کلیدهاي قدرت می‌شود. عبور چنین جریانی از شبکه نیاز به تجهیزاتی دارد که توانایی تحمل این جریان را داشته باشند و براي قطع این جریان نیازمند کلیدهایی باقدرت قطع بالا هستیم که هزینه‌های سنگینی به سیستم تحمیل می‌کند. کلیدهاي قدرت مورداستفاده در شبکه براي عملکرد کامل نیازمند زمانی معادل چند سیکل(چند میلی‌ثانیه) می‌باشد. عبور مقادیر بزرگ جریان از خطوط و تجهیزات سیستم قدرت در همین چند سیکل می‌تواند موجب تخریب جدي تجهیزات شود زیرا جریان اتصال کوتاه در لحظات اولیه به‌ویژه در پریود اول موج جریان داراي بیشترین دامنه است و بیشترین اثرات مخرب از همین سیکل‌های اولیه ناشی می‌شود. این امر در صورت بالا بودن جریان‌های اتصال کوتاه و عبور آن از سطح عایقی کلیدهاي قدرت ممکن است موجب برقراري یک اتصال کوتاه دائمی ‌شود. افزایش سطح اتصال کوتاه در بعضی از مناطق باعث شده جریان‌های اتصال کوتاه تا حد مقادیر نامی تجهیزات شبکه افزایش یابد و یا حتی در بعضی حوزه‌ها مقادیر نامی تجهیزات جوابگوي نیاز نباشد و نیاز به تعویض آن‌ها درخواست شود؛ بنابراین در سال‌های اخیر به تجهیزاتی که توانایی محدود کردن جریان اتصال کوتاه داشته باشند، توجه ویژه‌ای شده است. محدودساز جریان خطا بلافاصله بعد از وقوع خطا در مدار قرار می‌گیرد و توانایی دارد تا تمام جریان‌های اضافی را که بزرگ‌تر از جریان شبکه باشند بازمان پاسخگویی حداکثر نیم سیکل محدود کند. محدودکننده‌های جریان اتصال کوتاه طراحی‌شده در دهه‌های اخیر، عناصر سري با تجهیزات شبکه هستند. این تجهیزات در حالت عادي مقاومت کمی در برابر عبور جریان از خود نشان می‌دهند، اما پس از وقوع اتصال کوتاه در لحظات اولیه شروع جریان، مقاومت آن‌ها یک‌باره بزرگ‌شده و از بالا رفتن جریان اتصال کوتاه جلوگیري می‌کنند. این تجهیزات پس از هر بار عملکرد باید قابل بازیابی بوده و در حالت ماندگار سیستم باعث ایجاد اضافه ولتاژ و یا تزریق هارمونیک به سیستم نشوند.سیستم‌هایی که از محدودکننده‌های جریان اتصال کوتاه استفاده می‌کنند دو مزیت اساسی زیر را دارا می‌باشند:1-تجهیزات سیستم قدرت این اجازه را پیدا می‌کنند تا در زمان اتصال کوتاه بدون هیچ‌گونه تنش حرارتی و دینامیکی تا عملکرد کامل کلیدهاي قدرت به کار عادي خود ادامه دهند.2-نیاز به تعویض تجهیزات سیستم قدرت و افزایش مقادیر نامی اتصال کوتاه در آن‌ها مرتفع شود و یادست‌کم به آینده موکول شود.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه بررسی و شبیه‌سازی نوع مقاومتی و نوع راکتور دیسی به‌عنوان محدودکننده‌های جریان خطا درسیستم قدرت (کد پروژه 836)

4.3 از 5 ( 39 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
زبان های برنامه نویسی شده :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
1.54 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
فريبرز عشقي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
39 total
5 18 
4 7 
3 14 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23