چکیده پروژه : پروژه تحلیل چگونگی عیب‌یابی یک ترانسفورماتور قدرت با استفاده از پاسخ فرکانسی آن (کد پروژه 883)

ترانسفورماتورهای قدرت اجزای گران‌قیمتی هستند که باید شرایط آن‌ها به‌دقت کنترل شود تا هر زمان که کوچک‌ترین مشکلی برخوردند، تحت تعمیر قرار گیرند. آنالیز پاسخ فرکانسی هنگامی‌که احتمال تغییر شکل و یا جابجایی در سیم‌پیچ وجود داشته باشد به‌عنوان یک تکنیک مناسب جهت تشخیص عیب به شمار می‌رود. در این روش امکان تخمین محل خطا مبتنی بر مقایسه شکل موج‌های سه فاز اندازه‌گیری شده از قبل و اندازه‌گیری شده جدید وجود دارد. ایده‌ی این تست ازاینجا می‌آید که ترانسفورماتور قدرت را می‌توان به‌عنوان یک شبکه پیچیده الکتریکی متشکل از خازن، سلف و مقاومت در نظر گرفت. هر یک از شبکه‌های الکتریکی پاسخ فرکانسی منحصربه‌فرد خود رادارند؛ بنابراین معمولاً پاسخ فرکانسی یک سیستم حکم اثرانگشت را برای آن سیستم را دارد. تغییرات هندسی در داخل و بین عناصر این شبکه موجب تغییر در پاسخ فرکانسی آن سیستم می‌شود. تفاوت بین پاسخ فرکانسی یک سیستم نشان از تغییرات موضعی یا الکتریکی اجزای داخلی آن دارد. خطاهای مختلف به‌طور مستقیم به بخش‌های مختلفی از محدوده فرکانس مربوط است و معمولاً می‌توان از یکدیگر این خطاها را تمیز داد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه تحلیل چگونگی عیب‌یابی یک ترانسفورماتور قدرت با استفاده از پاسخ فرکانسی آن (کد پروژه 883)

ترانسفورماتورهای قدرت یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات در سیستم‌های قدرت محسوب می‌گردند و شناسایی خطاهای بالقوه پنهان در بطن ترانسفورماتورهای قدرت، سرویس‌دهی مداوم و مطمئن آن انرژی الکتریکی را تضمین می‌کند. از يك ترانس ممكن است در طول بهره‌برداری جریان‌های اتصال كوتاه شديدي ناشي از خطاهای مختلف شبكه قدرت عبور نماید. نيروهاي ناشي از این جریان‌ها بسته به‌شدت خطا قادر به جابه‌جائی و یا تغییر شکل سیم‌پیچ‌ها می‌باشد. در عمل استحكام مكانيكي عايق سیم‌پیچ يك ترانسفورماتور نيز در اثر اين نيروها کاهش‌یافته و لذا آسیب‌پذیری عایق‌ها افزايش می‌یابد. حمل‌ونقل ترانس نیز عامل دیگر ایجاد خطاهاي مكانيكي در داخل آن میباشد. بااین‌وجود در بيشتر حالت‌ها جابه‌جائی و يا تغيير شكل مكانيكي سیم‌پیچ‌ها مانع انتقال انرژي نشده و باعث خروج ترانس از مدار نمی‌شود؛ اما اين خطر وجود خواهد داشت كه ضربه مكانيكي وارد به عايق سیم‌پیچ، باعث فشردگي و سائيدگي آن شده و درنهایت باعث يك شكست عايقي براثر اضافه ولتاژ بعدي شود. بنابراين شناسایی جابه‌جائی و خطاهاي مختلف سیم‌پیچ‌ها به كمك آزمایش‌های مناسب اهميت زيادي دارد. باوجود چنين آزمایش‌های نياز به باز كردن ترانس و بازرسی داخل آن‌که هزینه‌بر و وقت‌گیر است نیست. معروف‌ترین اين آزمایش‌ها، آزمايش اندازه‌گیری و تحليل پاسخ فركانسي است.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه تحلیل چگونگی عیب‌یابی یک ترانسفورماتور قدرت با استفاده از پاسخ فرکانسی آن (کد پروژه 883)

4.1 از 5 ( 52 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
2.99 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
اللهيار خوارزمي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.0
52 total
5 17 
4 18 
3 17 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23