چکیده پروژه : پروژه کنترل هوشمند تقاطع (سه‌راه) ایزوله با استفاده از سیستم کنترلی فازی (کد پروژه 890)

با توجه به رشد روزافزون جمعیت و درنتیجه افزایش تقاضا برای عبور و مرور در سطح خیابان‌های شهر و همچنین افزایش انکارناپذیر وسایل نقلیه به کنترل ترافیک نیازی مبرم وجود دارد و چون جریان ترافیکی غیرثابت و غیرقابل‌پیش‌بینی و به عبارتی غیرخطی است درنتیجه نمی‌توان کنترل ثابتی برای ترافیک در نظر گرفت پس باید سیستمی وجود داشته باشد که به‌صورت هوشمند این کنترل را بر عهده داشته باشد. هوشمند سازی ترافیک به موارد زیادی مربوط می‌شود که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها کنترل تقاطع‌ها که جزء جدایی‌ناپذیر از سیستم حمل‌ونقل شهری و تأثیرگذار فعال در حیطه ترافیک شهری است، می‌باشد در این پروژه به هوشمند سازی تقاطع‌های منفرد با ورودی و خروجی‌های متفاوت و به‌طور جزئی‌تر هوشمند سازی سه‌راهی‌ها پرداخته‌شده. استفاده از منطق فازی به‌عنوان مبنای کنترل در مسائل مهندسی، از سابقه مناسبی برخوردار است. در این پروژه روشی برای کنترل تقاطع‌های چراغ‌دار با استفاده از منطق فازی پیشنهاد، طراحی و به مرحله اجرا درآمده. این الگوریتم با حفظ سادگی و عدم پیچیدگی‌های محاسباتی، براي هوشمند کردن سیستم کنترل ترافیک و بهبود عملکرد کلید زنی چراغ راهنمایی تلاش می‌کند.الگوریتم مطرح‌شده می‌تواند بهبود قابل‌توجهی را نسبت به الگوریتم کنترل از پیش زمان‌بندی‌شده و هوشمند القایی داشته باشد. اهدافی که همواره در این پروژه دنبال شده کاهش تصادفات، ترافیک و زمان انتظار با توجه ویژه به تصمیم‌گیری سیستم کنترلی در مواقع خاص و بعضاً بحرانی هستند.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه کنترل هوشمند تقاطع (سه‌راه) ایزوله با استفاده از سیستم کنترلی فازی (کد پروژه 890)

گسترش شهرنشینی و رشد جمعیت افزایش عبور و مرور و سفرهای درون‌شهری را به دنبال داشته است. این در حالی است که در حال حاضر زیرساخت‌های حمل‌ونقل شهری ظرفیت کافی جهت پاسخگویی به این افزایش تقاضا را ندارند. لذا زمان سفرهای شهری و ازدحام در خیابان‌ها افزایش‌یافته و متعاقباً مصرف سوخت بیشتر شده هوا آلوده و آلوده‌تر می‌شود. سه راهکار متفاوت برای مقابله با مشکل مذکور می‌تواند در نظر گرفت که البته کارایی هریک با دیگری فرق دارد.راهکار اول کوچ اجباری شهرنشینان است که غیرمنطقی و تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. راهکار دوم توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل است که در دیدگاه مدیریتی امری حیاتی است اما هزینه‌بر بوده و با مشکلات زیادی همراه است. نهایتاً استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود و کنترل هوشمندانه جریان ترافیک به‌عنوان راهکار سوم مطرح می‌شود که راهی ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. این مهم با اعمال برنامه‌ریزی راهبردی برای راه‌ها (مثل یک‌طرفه کردن برخی خیابان‌ها) و کنترل جریان حمل‌ونقل با توجه به شرایط محیطی و لحظه‌ای قابل پیاده‌سازی است. ازنقطه‌نظر شیوه اجرایی، فرایند کنترل ترافیک می‌تواند به دو صورت کنترل دستی و یا به‌صورت خودکار و بدون دخالت اپراتور انجام شود. که البته سیستم‌های خودکار به دلیل برخورداری از خصوصیاتی مانند عدم خستگی، کاهش هزینه‌ها، سرعت‌بالا در تصمیم‌گیری‌ها از مقبولیت بیشتری برخوردار بوده و از کاستی‌هایی همچون سرعت کم، وابستگی کارایی به وضعیت روحی اپراتور و همچنین اشتباهات انسانی در سیستم‌های دستی دیده می‌شود مبرا هستند.عملکرد سیستم‌های خودکار می‌تواند به‌طور هوشمند و یا غیرهوشمند باشد به‌طوری‌که کارایی هر یک در مسئله کنترل ترافیک متفاوت خواهد بود. ترافیک مجموعه‌ای پويایی از عوامل مختلف مثل انسان، خودرو، راه، وضعيت هوا و ... است. وجود انسان در يك محيط، به‌تنهایی ايجاب می‌کند كه با يك موجود همواره در حال تصمیم‌گیری، تغيير عقيده و به‌طورکلی يك موجود دائماً در حال تغيير روبرو باشيم که پويايي زيادی را به محيط اضافه می‌کند. اين پويايي از متقن بودن محيط می‌کاهد به‌طوری‌که اتخاذ تصميم و انجام كنش در چنین محیطی ناامن خواهد بود. شرط بقا در این محیط‌های پويا توانایی انعطاف در برابر تغييرات محيط و یا مقاومت در برابر آن‌ها است. با توجه به دانش بشري انعطاف، گزينه بهتري است. انعطاف يعنی موجود يا روند نسبت به تغييرات واکنش مطلوب نشان دهد. اين واکنش با تغيير رفتار يا عقيده نمود پيدا می‌کند. انعطاف‌پذیری يك سيستم در برابر تغييرات محيط، جنبه‌ای از هوشمندي آن است. اگر اين سيستم حتي در مقابل تغييرات ناخواسته هم بتواند انعطاف نشان دهد، هوشمندي بيشتري از خود نشان داده است. لذا يکی از خصوصيات يک سيستم كنترل ترافيك مطلوب، انعطاف‌پذیری در مقابل تغييرات محيط و نهايتاً هوشمندی می‌باشد
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه کنترل هوشمند تقاطع (سه‌راه) ایزوله با استفاده از سیستم کنترلی فازی (کد پروژه 890)

4.2 از 5 ( 42 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
0.00 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
محمد حكم آبادي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.1
42 total
5 15 
4 15 
3 12 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23