چکیده پروژه : پروژه استحصال حرارت از خروجی نیروگاه بخار و استفاده آن در صنایع مختلف (کد پروژه 919)

مقوله انرژی یک مبحث مهم و دارای اهمیت به شمار می رود و از آن هم مهم تر بحث استفاده مناسب و بهینه آن است. در این بررسی سعی شده است به بحث تجدید و بازسازی برخی از انرژی های هدر رفته در صنایع و چگونگی استفاده مجدد از آن ها پرداخته شود. و در کنار آن، ابتدا بخش های اصلی و فرعی نیروگاه بخارمورد بررسی قرار می گیرد که تمرکز اصلی مطالعه بر آن است، و در ادامه به نیروگاه هایCHP که نمونه بارزی از بازیابی حرارتی و پرطرفدارترین نوع آن به حساب می آید اشاره ای می شود، و در بخش آخر هم باید ها و نباید ها در رابطه با بازیابی حرارتی و جمع بندی در رابطه با نیروگاه بخار پرداخته شده است. البته در جریان این متن با این موضوع آشنا می شویم که این مطالعه صرفا به روش های پیشنهادی در رابطه با بازیابی حرارتی پرداخته است و از آنجایی که مشکلات پیاده سازی و سرمایه گذاری در این رابطه بسیار بالا و حساس می باشد، توان انجام آن را نداشته و تنها گریزی از نمونه های موفقیت آمیز در سراسر جهان زده شده است.در خلال انجام مطالعات به علت نبود هیچ گونه منابع فارسی، برای اعتبار یافتن متن از منابع به زبان لاتین، روسی و آلمانی استفاده شده است که کار ترجمه و نتیجه گیری را پیچیده تر کرده است، از این رو این متن ممکن است روش هایی را پیشنهاد کرده باشد که از لحاظ عملکردی با زیر ساخت های کشور سازگاری چندانی نداشته باشد، اما شروع بسیار مناسبی برای بررسی هر چه بهتر این موضوع بسیار پر اهمیت است. در کشور ما به علت وفور سوخت های فسیلی و نبود هیچگونه آینده نگری و دلسوزی، تاکنون گامی برای جزئی نگری در این موضوع و بومی سازی آن برداشته نشده است. بنابراین این نیاز احساس می شود که باید گام های بزرگتر و جدی تری در این رابطه برداشته شود. این مطالعه می تواند شروع هر چند بسیار اندک اما مناسبی باشد.

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه استحصال حرارت از خروجی نیروگاه بخار و استفاده آن در صنایع مختلف (کد پروژه 919)

در وابستگی بین صنعت و محیط زیست یکی از حلقه های ارتباطی موضوع انرژی است. بنابراین یکی از مسائل اساسی برنامه های توسعه در هر کشور،گسترش رو به رشد انرژی در در بخش های گوناگون به ویژه بخش صنعت است. این امر نه تنها منابع تجدید پذیر انرژی را به سرعت تخریب می کند، بلکه آلاینده های گوناگون را در که نتیجه ی به کارگیری بی رویه و نامناسب عامل انرژی به ویژه سوخت های فسیلی است، در محیط های پذیرنده (آب، هوا وخاک) رها می سازد.بخش انرژی در برگیرنده فعالیت های گسترده ای از مرحله تولید، استخراج، حمل و نقل سوخت های فسیلی و یا منابع تجدید شونده و همچنین انواع فعالیت های مصرف کننده انرژی از جمله فعالیت بخش های صنعت، خانگی و تجاری، کشاورزی، برق و مانند آن ها است. در این میان صنعت برق به عنوان صنعتی زیر بنایی و اساسی از مهمترین زیرساخت های لازم برای زمینه سازی بیشتر فعالیت های توسعه اجتماعی و اقتصادی به شمار می رود و توسعه هر کشور نیز به شمار می رود. و توسعه هر کشور نیز به شدت به آن وابسته است.از خصوصیات ویژه ی صنعت برق می توان به همزمانی تولیدو مصرف، پراکندگی جغرافیایی گسترده، زمان بری، و سرمایه بری بالای اجرای پروژه ها و تاثیرات زیست محیطی آن بر آب، هوا وخاک اشاره کرد.روش های مختلفی برای تولید انرژی الکتریکی وجود دارد. این روش ها به طور فزاینده ای درحال توسعه و بهینه سازی هستند. نیروگاه های دیزلی، گازی، نیروگاه های حرارتی با توربین های بخار، نیروگاه های چرخه ترکیبی و نیروگاه های هسته ای و روش های تولید انرژی الکتریکی از منابع انرژی تجدید پذیر همگی از جمله روش های تولید انرژی هستندکه امروزه در نقاط مختلف جهان به کار میروند .نیروگاه های حرارتی بعلت استفاده از سوخت فسیلی،سبب انتشار انواع گازهای گلخانه ای و آلاینده های جوی ودر برخی موارد تولید انواع پساب ها و مواد زائد جامد بر محیط زیست تاثیرات منفی دارند. در حالی که این آثار در صورت تولید انرژی الکتریکی با استفاده از انرژی های نو به حداقل میرسد.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه استحصال حرارت از خروجی نیروگاه بخار و استفاده آن در صنایع مختلف (کد پروژه 919)

4.0 از 5 ( 37 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
تعداد صفحات فایل pdf :
102 دارای فایل ورد
حجم فایل اصلی :
12.03 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
ابوالقاسم فلاح مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.2
37 total
5 16 
4 14 
3 7 
2 0 
1 0 
فروش پروژه های شما در نمره الف
4.8
Votes : 23