چکیده پروژه : پروژه بررسی کوره قوس الکتریکی،EAF،وروش های کاهش مصرف انرژی آن (کد پروژه 994)

کوره EAF رو ش ساده و مؤثری را برای ذوب گریدهای مختلف قراضه و سپس انجام عملیات تصفیه فلز تا مشخصات مورد نظر فراهم می کند . این کوره برای ساخت انواع فولاد از جمله فولاد های ابزار و فولاد های آلیاژی مفید است . همچنین امکان استفاده از قراضه ارزان را فراهم می کند . مزیت کلیدی ذوب کردن با EAF این است که امکان تصفیه مذاب و همچنین تولید فولاد های کم کربن وجود دارد . کوره EAF عمدتا برای ساخت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و شامل مواردی همچون بدنه نسوز چینی شده و الکترودها می باشد . الکترود ها مقطع گرد دارند و با کوپلینگ رزوه شده به هم متصل می گردند به طوری که با فرسایش یک قطعه الکترود می توان الکترود جدید را به آن اضافه نمود . قوس الکتریکی بین مواد شارژ و الکترود برقرار می شود . شارژ کوره هم توسط جریان الکتریکی عبوری از شارژ و هم توسط انرژی تابشی ساطح ساطح شده از قوس گرم می شود .الکترود ها توسط سیستم موقعیت یابی خودکار بالا و پایین می روند .برای موقعیت یابی ، از وینچ بالابر برقی یا سیلندرهای هیدرولیک استفاده می شود . سیستم تنظیم ، جریان برق ورودی تقریبا ثابت در طی ذوب کردن شارژ را حفظ می کند حتی اگر قراضه زیر الکترودها در هنگامی که ذوب می شود جابجا شود . از دکل بازوی نگهدارنده الکترودها برای انتقال جریان برق به الکترودها استفاده می شود .ترانسفورمر برای محافظت از حرارت کوره در یک اتاق نصب می شود . بدنه نسوز چینی شده هم با سقف قابل جابجایی از سیستم برق جدا شده است .پایین کوره ، با آجرهای نسوز و مواد نسوز بی شکل پوشیده شده است . کوره بر روی یک سکوی کج کردن ساخته شده است به طوری که فولاد مذاب را می توان به درون ظرف دیگری (پاتیل) برای انتقال به فرایند بعدی ریخت . برای جلوگیری از آلایندگی فولاد مذاب با نیتروژن و سرباره کوره های مدرن دارای مجرای تخلیه از کف در محل ناودانی تخلیه مذاب می باشند . در برخی از کارخانه های جدید ، از روش های مختلف پیش گرم قراضه به منظور کاهش مصرف برق و افزایش بهره وری استفاده می شود .

پروژه های مشابه

توضیحات پروژه : پروژه بررسی کوره قوس الکتریکی،EAF،وروش های کاهش مصرف انرژی آن (کد پروژه 994)

موقعیت کوره های الکتریکی در صنعت فولادسازی،در چشم انداز آینده،مطمين به نظر می رسد،اما نسبت بین تعداد کوره های قوس الکتریکی و کوره های القایی احتمالا تغییرخواهد کرد.در حال حاضر برای ذوب هایی با ظرفیت بالا،از کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود،گرچه استفاده از کوره های القایی مختلف(برق شهر،برق سه فاز9 خطه و تایر ستوری بدون جداره وغیره)رو به افزون است.کوره های قوس الکتریکی با توجه به فراوانی آهن قراضه به خصوص در کشورهای توسعه یافته،فقط با آهن قراضه شارژ می شوند و برای دستیابی به حداکثر باردهی،آهن قراضه تنها در کوره های قوس الکتریکی قوی ذوب می شود.تصفیه نهایی وجداسازی عناصر نامطلوب برای فولاد در کوره های دیگر صورت می گیرد وفولاد با کیفیت مطلوب بدست می آید.از 792میلیون تن فولاد خام تولید شده در1997حدود33.7درصد یعنی حدود 267میلیون تن با فرآیند کوره های الکتریکی انجام شده است.کوره مضاعفSKFکه از مشعل های سوخت اکسیژن برای پیش گرم کردن وتصفیه ونیز از قوس الکتریکی برای ذوب استفاده می کند،در صنعت فولادسازی احتمالا کاربرد پیدا خواهد کرد.با توجه به تقاضای روزافزون فولادهای مرغوب تر،استفاده از گاز زدایی در خلآ رواج خواهد یافت.گرچه در حال حاضر،در صنعت فولادسازی،از کامپیوتر در سطح گسترده ای استفاده نمی شود،با این حال کاربرد آن برای عملیات محاسباتی وانتخاب موادخام مناسب(شارژ کوره)از مواد موجود،می تواند بطور موثری ارزنده ویاری دهنده باشد.همچنین استفاده از آن صرفه جویی زیادی را بویژه در ساختن فولاد های آلیاژی،بهمراه خواهد داشت.کامپیوتر،همچنین برای کنترل مصرف انرژی الکتریکی بکار می رود تا حداکثربازدهی را ایجاد نماید.کامپیوتر نه تنها از نظر اقتصادی در فولادسازی کمک میکند، بلکه بطور مستمر می تواند نقش یک راهنما ومشاور مدیریت را در امر تولید ایفاا کند و از اینرو بازدهی وسود کارخانه را به حداکثر می رساند.
0

نظرات کاربران

امتیاز کاربران به: پروژه بررسی کوره قوس الکتریکی،EAF،وروش های کاهش مصرف انرژی آن (کد پروژه 994)

4.0 از 5 ( 44 نفر )
شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

مشخصات پروژه

مقطع تحصیلی :
نوع پروژه :
حجم فایل اصلی :
1.18 MB
فایل ورد دارد؟
سورس کد به صورت فایل مجزا دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
کد ها در داخل داکیومنت توضیح داده شده است ؟
فایل pdf دارد ؟
پشتیبانی دارد ؟
مهم ! حتما بخوانید
سيدعبدالله معبودي مدت زمان عضویت در نمره الف :۶ ماه
4.0
44 total
5 12 
4 20 
3 12 
2 0 
1 0 
4.8
Votes : 23